Keto dieta je oblíbená pro hubnutí, tělu může prospět

Dieta s vysokým obsahem tuků a nízkým obsahem sacharidů se označuje jako keto dieta. Používá se při léčbě epilepsie u dětí, pokud je nemoc rezistentní na léky. Ačkoli svět vědy dodnes nenalezl uspokojivé vysvětlení, účinkuje.

Dvě varianty

Keto dieta začíná v nemocnici, kde dítě zůstává pod přísným dohledem lékaře a odborníka na výživu. U dospělých, kteří dodržují tuto dietu, je lákavým účinkem výrazná redukce tělesné hmotnosti. Jak dieta funguje? Její základní pravidlo zní, že 80–90 % stravy tvoří tuky. Na bílkoviny a sacharidy připadá jenom 10–20 %. Existují dvě varianty diety:

  • 3 : 1 nebo 3 gramy tuku na 1 gram bílkovin a sacharidů,
  • 4 : 1 nebo 4 gramy tuku na 1 gram bílkovin a sacharidů.
Doporučený článek:  Dobře skladovaný listový salát vydrží v chladničce až měsíc čerstvý
Zdroj obrázku: Freepik

Jak začít s keto dietou?

Start může být obtížný, protože jde o radikální změnu stravovacích návyků. Základ jídelníčku většiny lidí totiž tvoří sacharidy, tedy chléb, rýže, brambory, těstoviny. To všechno musíte vyměnit za zdroje kvalitních tuků. Nejlepší je, když bude změnám předcházet 1–2denní půst. Model keto diety obsahuje 3 hlavní jídla a 2 svačiny, ideální je, když jídlo konzumujete ve stejnou dobu a v pravidelných intervalech.

Tukový paradox

Přestože energetická hodnota každého gramu tuku je nejvyšší ze všech makronutrientů (1 g tuku = 9 kcal, 1 g bílkovin = 4 kcal, 1 g sacharidů = 4 kcal), obrovský přísun tuků ve stravě nezpůsobuje zvýšení tělesného tuku, naopak ho pomáhá snižovat. Když tělo nedostane sacharidy, hledá alternativu. Začne trávit tuky. V důsledku toho se tvoří ketony. Tento jev se nazývá ketóza. Kromě redukce hmotnosti se sníží krevní tlak, zlepší se srdeční frekvence a funkce ledvin i kontrola cukrovky. Dietu by ale neměli zkoušet lidé s onemocněním slinivky břišní, jater a ledvin, těhotné ženy a kojící matky. Je nevhodné dodržovat tento režim delší dobu, protože tělu mohou chybět některé důležité živiny, především vitamíny a minerály.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/ketogenic-diet-101
.

Doporučené články