Tekutý poklad, který zastaví stárnutí: Lněný olej patří k tomu nejcennějšímu, co svému tělu dát

Lněný olej je kromě rybího oleje jeden z nejzdravějších tuků, které můžeme do své stravy zavést. To vše díky ideálnímu podílu nenasycených mastných kyselin, které jsou pro zdraví rozhodující. Lněný olej je také spojencem krásy a můžeme jej použít zevnitř i zvenčí.

Proč je tak oblíbený

Rostlinné oleje získaly v posledních letech obrovskou popularitu. Jak jako součást stravy, tak i pro přímou péči o pokožku a vlasy. Dietologové i kosmetologové doporučují výběr olejů s vhodnými charakteristikami pro konkrétní účely, protože ačkoli tyto látky vypadají dost podobně, v jednotlivých účincích se velmi liší.

Doporučený článek:  Rajčat existuje mnoho druhů pro různé způsoby zpracování

Lněný olej je nejbohatší rostlinný zdroj nenasycených mastných kyselin omega-3. Obsahuje také kyseliny omega-6 a obě jsou obsaženy v tomto oleji v perfektním poměru. Lněný olej je navíc bohatým zdrojem vitamínů rozpustných v tucích, tedy A, D, E a K. Lněný olej je obzvláště bohatý na vitamín E zvaný „vitamín mládí“ a vitamín A, který má klíčovou roli při fungování pokožky.

Zdroj obrázku: Freepik

Lněný olej a pokožka

Bohatý na omega-3 a vitamíny má lněný olej velký vliv na kardiovaskulární zdraví a lepší cirkulace krve také znamená lepší výživu pokožky zevnitř. Lněný olej podporuje boj proti obezitě a depresi, jakož i proti zánětlivým chorobám a alergiím. Pro stav pokožky je obzvláště důležitý bohatý obsah vitamínů (A, E, C), minerálů (zinek, měď), ale i skutečnost, že lněný olej obsahuje fytoestrogeny, které mají regulační vliv na hormonální rovnováhu žen, což je obzvláště důležité v období menopauzy.

Doporučený článek:  Kečup, majonéza, hořčice. Oblíbené doplňky jsou překvapivě zdravé, vždy rozhodne etiketa

Díky fytoestrogenům lněný olej zpomaluje výskyt viditelných příznaků stárnutí, jako jsou vrásky. Lněný olej se může do stravy zavádět mnoha způsoby. Nejdůležitější pravidlo je, že lněný olej vždy jíme ve studené kuchyni. Nepoužíváme jej ke smažení nebo vaření. Můžeme jej použít k salátům nebo jako doplněk k sendvičovým omáčkám. Můžete si také dát čajovou lžičku oleje denně nebo jej užívejte v kapslích jako doplněk výživy.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/flaxseed-oil-benefits
.

Doporučené články