Pivo odmítám, radši si dám panáka tvrdého alkoholu. Nechci být totiž opilý

Místo piva vždy jen něco tvrdšího. Z hlediska obsahu alkoholu je to přijatelnější volba. I když na první pohled se to zdát samozřejmě nemusí. I já jsem dlouhé desítky let myslel, že vždy je lepší dát si půllitr piva než panáka tvrdého alkoholu. Až nedávno jsem zjistil, že je to přesně naopak. S každým pivem jsem do sebe naléval více lihu, než kolik bych ho zkonzumoval, když bych zůstal u klasické „štamprle“.

Stačí umět počítat

Celý život jsem si myslel, že neškodné je právě to pivo. Svádí k tomu pochopitelně množství alkoholu, které se v něm nachází. Je to, řekněme kolem 5 procent. V případě lihoviny se naopak dostáváme na hodnotu kolem 40 procent. Tyhle dva údaje jsem si vždy porovnával a měl za to, že lepší je dát si pivo. Už vím, že je to přesně naopak. Stačí trochu umět počítat. Roli totiž hraje nejenom to, kolik alkoholu drink obsahuje, ale také to, kolik ho vypiji.

Doporučený článek:  Známé obchodní řetězce vylepšují košíky o vychytávky, které usnadňují nákup
Zdroj obrázku: Freepik

Pivo, nebo rum?

Možná mi nevěříte, tak budu konkrétní. Půllitr piva, nějaké kvalitnější dvanáctky, bude obsahovat 5 % alkoholu. V jednoduchém přepočtu to znamená, že v daném půllitru se nachází 5 procent alkoholu, tedy 25 mililitrů (gramů) stoprocentního lihu. Tolik ho do sebe naliji po vypití jedné dvanáctky – docela dost, že?

A teď panák tvrdého, třeba rumu s obsahem alkoholu 40 procent. Pochopitelně se tyhle lihoviny nepijí z půllitrů, ale ze skleniček o objemu 40 mililitrů (takzvaný „velký panák“). Čtyřicet procent této náplně je alkohol, v přepočtu na objem to znamená 16 mililitrů (gramů) stoprocentního lihu.

Doporučený článek:  Listy ořešáku patří do tradiční lékárničky. Prospějí ve formě odvaru nebo oplachu

Radši rum, než desítku

Neplatí to rozhodně jenom u dvanáctky, ale klidně i u hodně slabé desítky, která má objem alkoholu 4 procenta. V takovém případě jeden vypitý půllitr znamená, že jsem právě přijmul 20 mililitrů (gramů) alkoholu. A to jsem pořád nad zmíněnými šestnácti u rumu. Takže co si dáte na příští oslavě vy, pokud se nebudete chtít opíjet? Já mám o volbě nápoje celkem jasno. Jenom pozor – tento výpočet platí, pokud budete panáky pít ve stejném tempu, jako byste pili svá piva.

Doporučený článek:  Palmový olej není v malé míře škodlivý. Obsahuje důležité nenasycené mastné kyseliny

Zdroj: Autorský text, emailový příspěvek Lukáše V., https://americanaddictioncenters.org/alcoholism-treatment/alcohol-content-percentage

.

Doporučené články