Správně skladovaná vařená vejce vydrží v lednici mnohem delší dobu

Velikonoce jsou obdobím, kdy se v domácnosti může shromáždit větší množství vařených vajec. Ne vždy je možné je hned konzumovat. Proto skončí v chladničce, aby se hned tak nezkazila a mohla se postupně zpracovat, třeba na přípravu vaječné pomazánky nebo jen tak na chléb s máslem. Jejich skladování je možné i delší dobu. Jak na to?

Do dveří chladničky raději ne

I když je poměrně běžné, že se vejce dávají v chladničce do dveří, kde je na ně i připravené místo, není to nejlepší možnost. Velmi často zde dochází k neustálému vystavení teplu, a to prakticky vždy, když se dveře chladničky otevřou.

Doporučený článek:  Správné skladování vajec zajistí, že zůstanou čerstvá a chutná

Najděte jim raději místo někde uvnitř chladničky a uložte je špičkou nahoru. Právě ve špičce je vzduchová komora, která vejce chrání před zkažením. Budete-li do chladničky dávat uvařená vejce, nechte je ve skořápce a neloupejte je. Je to pro uchování jejich čerstvosti lepší.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak skladovat vařená vejce

Pamatujte si, že když uvaříte vejce natvrdo, při pokojové teplotě by pak měla zůstat maximálně tři hodiny. Poté by měla jít do chladu. Jestliže jste je oloupali ze skořápky, nevadí. Dejte je do nádoby a přikryjte navlhčenou papírovou utěrkou. Tak nevyschnou.

Doporučený článek:  Tipy pro pečení domácího chleba, které zvládne i začátečník

Tímto způsobem v chladničce vydrží až jeden týden, aniž aby se zkazila. I tak je ale třeba kontrolovat jejich vzhled a hlavně vůni. Jestliže zapáchají, je to známka toho, že jsou již zkažená. A patří do odpadkového koše. Ke konzumaci se již nehodí.

Když jsou vejce zkažená

Před jejich konzumací vždy vejce prohlédněte, jestli jim něco není. Pokud byste totiž snědli zkažené vejce, hrozí nepříjemné zdravotní problémy, které se nejčastěji projevují průjmem či zvracením. Proto je třeba při skladování vajec velké opatrnosti a dodržovat přitom výše uvedená pravidla. Někdy je lepší vejce, které se vám nezdá, rovnou vyhodit než riskovat, že z něho onemocníte.

Zdroj: https://www.allrecipes.com/article/how-to-store-hard-boiled-eggs/
.

Doporučené články