Právě teď je ten nejvyšší čas zavařovat a chystat marmelády. Bez ohledu na to, zda se chystáte zpracovat úrodu rybízu, švestek, jablek, nebo třeba okurek, když se do toho nedáte nyní, budete je muset spořádat nebo rozdat. A při zavařování, ať už marmelády, nebo třeba kompotu, se určitě každému vybaví obracení čerstvě zavařených sklenic dnem vzhůru. Dělají to tak naše maminky, babičky a pravděpodobně tak činili i další a další příbuzní proti proudu času. Ale má obracení sklenic dnem vzhůru skutečně nějaký význam? A není dokonce škodlivé? To jsme zjišťovali u polské expertky, profesorky Katarzyny Siuzdakové.
Ano, smysl to má
Nebojte, moudrost předků vás ani tentokrát nezradí. Podle profesorky Siuzdakové totiž díky otočení sklenic dnem vzhůru projde vzduch horkým kompotem či zavařeninou a prohřeje se, čímž expanduje. A jak se následně ochlazuje a nemá kam unikat, naopak se smršťuje, což snižuje tlak uvnitř sklenice. Díky rozdílu tlaku mezi vnějším a vnitřním prostředím je tak sklenice skutečně pevně uzavřená, tlak vzduchu totiž víko pevně přitlačí. Proto je někdy tak těžké zavařovačku poprvé otevřít.
Zavařování není pasterizace
Ale pozor, profesorka Siuzdaková jedním dechem dodává, že zavařování není totéž co pasterizace, a tak se příliš nehodí k opravdu dlouhodobému uchovávání potravin. Biologické procesy v nepasterizované zavařenině nebo kompotu totiž probíhají i po uzavření do sklenice, a tak by nás její otevření později mohlo nemile překvapit. Pasterizace ničí mikroorganismy v potravinách a inaktivuje enzymy, které mají na svědomí rozklad potravin.
A co když pasterizujete?
Pokud jakýkoli pokrm při zavařování také pasterizujete, tedy udržíte ho po několik minut alespoň při teplotě 70 °C tak, aby se všechny jeho části dostatečně prohřály, převracení nádob dnem vzhůru už smysl ztrácí. Ale nebojte, pokud pasterizované zavařeniny či marmelády obrátíte dnem vzhůru, nijak jim neublížíte, jen tento akt ničemu nepomůže.
Zdroj: https://247newsagency.com/entertainment/237439.html