K dobrému espressu nesmí chybět sklenka vody

Ve vyhlášených podnicích se servíruje šálek espressa s malou sklenkou vody. Mnozí se nad tímto zvykem podivují. V Itálii si nedokážou představit, že by konzumovali národní mok jinak. V ostatních zemích se zvyk přejal, ale většina lidí vlastně nedokáže odpovědět, proč se tímto způsobem káva hostům nabízí. Důvodů je více, některé jistě překvapí rovněž zkušené milovníky kofeinových nápojů. Pro příště pak jistě budou sklenici vody vyžadovat i v podnicích, kde se tak běžně nečiní.

Voda před, nebo po?

Existuje mnoho druhů kávy, ale espresso patří celosvětově mezi nejpopulárnější. Není divu, šálek takto připravené kávy povzbudí v ranních hodinách i dodá energii v průběhu odpoledne nebo navečer. Připravuje se průtokem horké vody o 90 stupních Celsia pod tlakem 9 až 15 barů přes jemnou, čerstvě namletou kávu. Během třiceti vteřin se šálek zaplní asi 30 mililitry černé tekutiny, kterou číšník rovnou naservíruje na tácku spolu se skleničkou čisté vody. Má se voda pít před kávou, nebo až po ní? To je otázka, kterou si klade hodně konzumentů.

Doporučený článek:  Nejoblíbenější způsob balení potravin je skrytá hrozba. Způsobit může problémy s kostmi i Alzheimerovu chorobu
Zdroj obrázku: Freepik

Voda před kávou zintenzivní chuť

Espresso získalo svůj název podle italského přídavného jména espressivo, které znamená výrazný. Právě intenzivní chuť a aroma je to, co činí espresso tím nejlepším nápojem, proto Italové před pitím kávy vždy vypláchnou douškem vody ústa, aby nastartovali chuťové pohárky, pro které pak bude chuť kávy jedinečným zážitkem. V minulosti se však voda ke kávě přidávala na důkaz kvality, aby zákazník viděl, z jaké vody je nápoj připravený.

Pro stimulaci chuťových buněk

Italové popíjejí kávu způsobem, kdy doušek vody zapijí espressem a takto pokračují do vypití obou nápojů. Podle mnohých se pije voda ke kávě pro neutralizaci chuti nebo pro harmonizaci žaludečních šťáv, aby nedošlo k podráždění žaludečních stěn. Voda se však může pít i po vypití kávy, v takovém případě se srovnávají diuretické účinky kávy, protože kofeinové nápoje působí močopudně a hrozí tedy po jejich vypití žízeň.

Zdroj: https://www.coffeedesk.com/blog/why-is-espresso-served-with-water-coffee-101/
.

Doporučené články