Kód PLU na ovoci a zelenině prozradí, jestli byly ošetřeny pesticidy

Když nakupujeme ovoce či zeleninu v obchodě, jsme určitě zvyklí na to, že jsou vždy hezky naaranžované, bez hlíny či jiných nečistot. Tento standard je běžný ve všech tuzemských obchodech a už si neumíme představit, že by tomu bylo jinak. V mnoha případech jsou jednotlivé kusy ovoce či zeleniny označeny nálepkou, na které je možné se dočíst důležité informace. Vyznáte se v nich?

Co je PLU kód

PLU kód je zkratka anglického price look-up code, což je v překladu kód pro dohledání ceny. Ve své podstatě se jedná o systém identifikačních čísel zboží. Používat se začal už na počátku 90. let minulého století a jeho úkolem bylo zjednodušit, zrychlit a zpřesnit kontrolu zásob ve skladě. PLU kód je svým způsobem podobný EAN kódu.

Doporučený článek:  Tato jídla ke snídani zatíží trávení a nedodají potřebnou energii

Obecně se PLU kódy na etiketu zboží tisknou společně s dalšími informacemi o produktu. Některé druhy zboží PLU kódem být označeno nemůže – například se to týká pečiva, protože by to bylo nehygienické. Pečivo není možné opláchnout před použitím.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak číst PLU kód

Podle PLU kódu je možné určit, jestli se jedná o konvenční potravinu, která se vyrábí za použití pesticidů.

  • Poznáte to podle čtyřmístného kódu, který začíná číslem 3 nebo 4. Jsou-li ovoce či zelenina takto označeny, je třeba je před konzumací velmi dobře umýt, protože byly ošetřeny chemikáliemi.
  • Pětimístný kód, jenž začíná číslem 9, říká spotřebiteli, že se jedná o produkt ekologického zemědělství, takže nebyl vyroben za použití umělých hnojiv či pesticidů.
  • Pětimístný kód začínající číslem 8 napovídá, že ovoce nebo zelenina pochází z geneticky modifikovaných plodin.
Doporučený článek:  K černé špičce banánu se váže několik mýtů

Je zajisté dobré se v PLU kódech vyznat, protože pak má člověk o daném produktu jasné informace a může se podle toho zařídit. Kdo odmítá geneticky modifikované plodiny, nebude je v obchodě kupovat a dá přednost těm, které byly vypěstovány ekologicky.

Zdroj: https://www.hortidaily.com/article/6031762/plu-codes-this-is-what-the-stickers-on-fruit-and-vegetables-mean/
.

Doporučené články