Oblíbené recepty si vychutnáte i bez velkého množství tuku

Při tvorbě zdravější verze oblíbených pokrmů je třeba se zaměřit na snížení tuku a zvýšení chuti. To neznamená, že musíte obětovat oblíbené chutě; spíše jde o to, najít alternativní způsoby přípravy, které jsou šetrnější k vašemu tělu. Následující článek vám nabídne nápady a tipy, jak toho dosáhnout.

1. Proměna klasických receptů: Začněte tím, že se podíváte na své oblíbené recepty a zvážíte, kde můžete provést změny. Místo smažení zvolte grilování, pečení v troubě nebo vaření v páře. Používejte bylinky a koření místo soli pro zvýšení chuti a aromatického profilu jídla.

2. Příprava šťavnatých burgerů: Místo klasických hovězích burgerů zkuste burgery z mletého krůtího nebo kuřecího masa s přidáním šťávy a koření. Do masa můžete přidat nasekanou zeleninu, jako jsou houby nebo cuketa, která dodá šťavnatost a zároveň sníží celkový obsah tuku.

Doporučený článek:  Červená řepa stále dokáže překvapit. Je tajným lékem, který vyžene nachlazení z těla

3. Zdravé těstoviny: Zkuste celozrnné nebo bezlepkové těstoviny a jako omáčku použijte rajčata nebo pesto z čerstvé bazalky, česneku a ořechů, zředěné s vodou nebo zeleninovým vývarem, místo těžkých smetanových omáček.

4. Lehké a chutné pizzy: Použijte tenký celozrnný plát těsta a jako náplň zvolte bohatou vrstvu čerstvé zeleniny, nízkotučný sýr a domácí rajčatovou omáčku se spoustou koření a bylinek.

5. Zdravé pečení: Když pečete, nahraďte část tuku v receptu jablečným pyré nebo banánovým pyré. To vám umožní snížit množství přidaného tuku a přidá další chutě a vlhkost.

Doporučený článek:  Zdraví ukryté v malé kuličce. Hrášek patří mezi nejcennější druhy zeleniny vůbec
Zdroj obrázku: Freepik

6. Lahodné dezerty: Vytvořte zdravější verze dezertů použitím přírodních sladidel, jako je med nebo javorový sirup, a nahraďte bílou mouku její celozrnnou nebo ořechovou alternativou.

7. Příprava domácích snacků: Namísto koupených snacků připravujte domácí verze. Například pečené bramborové chipsy nebo zeleninové chipsy jsou skvělou alternativou k vysoce tukovým občerstvením.

8. Marinády a dressinky: Vytvořte si vlastní marinády z olivového oleje, citrusových šťáv, bylinek a koření, abyste předešli používání těch kupovaných, které mohou obsahovat vysoké množství cukru a tuku.

Doporučený článek:  Přezrálé banány tělu prospějí, jsou plné vitamínů a minerálů

9. Inovativní přístup k salátům: V salátech používejte zeleniny s vysokým obsahem vody a vlákniny, které vás zasytí a zároveň přidají mnoho chutí a textur. Dressinky na bázi jogurtu nebo avokáda poskytnou krémovost a chuť bez zbytečného tuku.

Tento článek není jen o receptech, ale o způsobu myšlení, jak si můžete vychutnat své oblíbené jídlo v zdravější formě. Malé změny v ingrediencích a technikách přípravy mohou mít velký vliv na vaše zdraví, aniž byste se museli vzdát chutí, které máte rádi.

Zdroj: https://hsc.unm.edu/medicine/departments/pediatrics/divisions/continuum-of-care/pdf/low-fat-cooking-techniques.pdf
.

Doporučené články