O cukrovce koluje mnoho mýtů. Těmto nevěřte, pravda je úplně jinde

Podle údajů z roku 2021 trpí cukrovkou opravdu vysoké procento lidí. Ještě znepokojivější je skutečnost, že až třetina z nich vůbec neví, že cukrovkou trpí. Mají sice nějaké potíže, ale přičítají je jiným nemocem nebo je považují za běžné. Přestože jsou statistiky alarmující a cukrovka byla uznána jako epidemie 21. století, stále o ní panuje v obecném povědomí mnoho mýtů. Zjistěte, na jaké informace si musíte dát pozor a čemu byste rozhodně neměli věřit.

Konzumace sladkostí způsobuje cukrovku

Jednoduše řečeno, cukrovka souvisí s abnormální metabolickou přeměnou sacharidů v lidském těle. Klíčovou roli hraje slinivka břišní, ve které se produkuje inzulín. Je to hormon, který je nezbytný pro zpracování cukrů. Pokud jej není dostatek, nastávají v těle vážné potíže. Tento stav ovlivňují různé faktory a samotná obliba sladkého není rozhodující. Daleko rizikovější bývá nedostatek fyzické aktivity, nadváha, nadměrné pití alkoholu a užívání nikotinu, ale také genetika.

Doporučený článek:  Češi vyhazují stále více potravin. Plýtvání přitom můžeme předejít
Zdroj obrázku: Freepik

Cukrovku v rodině nemáme, takže se mě netýká

Genetické pozadí má souvislost s diabetem I. typu. Na vzniku onemocnění se však rozhodně nepodílí pouze genetika. Oproti tomu cukrovka II. typu má daleko větší souvislost s věkem, životním stylem nebo špatnými stravovacími návyky než s genetikou. Snadno touto nemocí můžete onemocnět i ve chvíli, kdy ji nikdo z vašich příbuzných nemá.

Cukrovku mají pouze obézní lidé

Jak již bylo řečeno, nadváha a obezita zvyšují riziko vzniku onemocnění, ale nejsou rozhodně jediným a rozhodujícím faktorem. Je určitě špatné opakovat stereotypy, že lidé s nadváhou si za to mohou sami. Přibírání není vždy spojeno s bezstarostným přejídáním. Může mít endokrinní pozadí, a může být dokonce spojeno s nutností braní některých léků.

Doporučený článek:  Hubnutí je spojeno s řadou mýtů. Chybně zvolená dieta znamená nejenom neúspěch, ale i možné zdravotní problémy

Stačí péče diabetologa

V léčbě diabetu je samozřejmě nutný odborný dozor a pravidelné konzultace, ale kromě internisty a diabetologa se vyplatí zajít i ke kardiologovi. Poruchy, které doprovázejí diabetes, postihují celé tělo a srdce také.

Zdroj: https://www.diabetes.co.uk/diabetes-myths.html
.

Doporučené články