Dokonalé těsto na pirohy je celým tajemstvím tohoto jídla. Zdá se to triviální, ale někdy to může způsobit značné problémy. Vše závisí na správných ingrediencích a na přesném postupu. Je zajímavé, že základem je jednoduchost. Pomocí tohoto receptu je připravovaly už naše babičky.
Kolik lidí, tolik chutí
Příprava tohoto pokrmu se liší podle konkrétních chutí a preferencí. Někteří obohacují těsto o vajíčko, které je ale může dělat těžšími. Jiní se rozhodnou pro trochu mléka, aby ovlivnili tuto pochoutku. Mezitím před lety se toto jídlo připravovalo pouze ze tří složek. Pokud to tak v dnešní době nevypadá, minimalismus je klíčem k úspěchu.
Na začátku byly pirohy jídlem podávaným jen pro speciální příležitosti. V té době se připravovaly v různých tvarech i v mnoha chuťových verzích. Dnes je jíme s masem, zelím, houbami, sýrem nebo ovocem. Je zajímavé, že jejich příprava není vůbec složitá. Základem je správné těsto. V tomto případě stojí za to vrátit se ke kořenům. Naše prababičky je připravily tak, aby potěšily mnoha chutěmi.
Recept na pirohy
Těsto na pirohy připravené podle receptu z devatenáctého století potěší nejen svojí pružností, ale také jemností a chutí. Neobsahuje tuk ani vejce. Naše prababičky sahaly jen po mouce, vodě a soli. Po hnětení bude těsto nejen měkké, ale také nezpůsobí sebemenší problém při válení. Nezapomeňte jej však systematicky posypat moukou. Tajemstvím je i odpočinek. Po hnětení by se těsto mělo nechat stát asi 15–20 minut. Pirohy budou měkké a jemné jako nikdy předtím.
K přípravě potřebujete 300 gramů pšeničné mouky, půl sklenice teplé vody a špetku soli. Prosetou mouku nalijte do mísy, přidejte sůl a promíchejte. Nalijte půl sklenice teplé vody a hněťte, dokud se ingredience důkladně nespojí a těsto není pružné. V případě potřeby přidejte více vody. Těsto přikryjte čistým hadříkem a nechte stát asi 15–20 minut. Po uplynutí této doby vyválejte a vykrajujte pirohy.
Zdroj: https://www.spendwithpennies.com/homemade-pierogi/