Nehledět na předsudky zahrádkářů a balit rajčata do igelitového sáčku pomůže jejich dozrávání

S koncem léta a prvními chladnějšími dny přichází na zahradu období, kdy se úroda stává výzvou. Některé plodiny nedokončí svůj růst a hrozí jim shnilost. Zejména rajčata jsou pro zahradníky důležitými plodinami a chtějí se těšit z bohaté úrody sytě červených plodů. Avšak najednou zjistí, že jejich rajčatový keř je obsypaný zelenými plody, které se zdají být neochotné dozrát, nebo dokonce začínají černat. Co v takové situaci dělat? Naštěstí existuje trik, který používají zkušenější zahrádkáři.

Pokud máte rajčata, která zdánlivě nedozrávají, kvůli nevyzpytatelnému počasí letošní sezóny, nezoufejte. Stačí si vzít igelitové tašky nebo průhledné sáčky. Tento trik od zkušených zahrádkářů je jednoduchý a přitom velmi účinný.

Doporučený článek:  Nakládané okurky můžeme pasterizovat dvěma snadnými metodami

Plody na rajčatovém keři opatrně zabalte do igelitu nebo sáčků a uzavřete je nad stopkami. Zabalená rajčata nechte takto po dobu pěti dní. Během této doby by měla začít změna jejich barvy zelené na oranžovou a následně na červenou. Tímto způsobem můžete dozrát rajčata i po utržení, pokud jsou již v procesu změny barvy.

Tento postup platí pro plody, které již začaly zrát a nejsou zcela zelené. Pro zelená rajčata existuje jiný postup, který můžete použít.

Doporučený článek:  Okurky lze vypěstovat i na malém balkonu. Stačí je hodit do pytle a čekat na úrodu

Rajčata, která již dosáhla své plné velikosti a začala měnit barvu, můžete nechat dozrávat na parapetu. Je však důležité, aby nebyla vystavena přímým slunečním paprskům, což by mohlo způsobit jejich ztrátu kvality.

Další oblíbenou metodou je umístit zelená rajčata do misky s banány nebo jablky. Banány a jablka uvolňují etylén, což může urychlit proces dozrávání rajčat. Teplota má také vliv na rychlost zrání rajčat. Při pokojové teplotě mohou dosáhnout červené barvy za 14 dní, zatímco při nižších teplotách může tento proces trvat mnohem déle.

Doporučený článek:  S několika tipy vejce nepopraskají a vždy budou chutnat dobře

Tímto způsobem můžete zachránit svou úrodu rajčat a využít jejich plný potenciál, i když počasí vám zrovna nepřeje.

Zdroj: https://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/how-ripen-tomatoes, https://www.gardenbetty.com/ripen-tomatoes/, https://www.thekitchn.com/ripen-a-tomato-without-ruining-it-260372, https://www.realhomes.com/advice/how-to-ripen-green-tomatoes, https://morningchores.com/how-to-ripen-tomatoes/
.

Doporučené články