Česká gastronomie toho světu moc nedala, a tak se můžeme před cizinci pochlubit alespoň bramboráky. Když jsou poctivě udělané, tedy když nejde o nějakou pochybnou směsku z pouti nebo místní zábavy, ze které je tak akorát cítit česnek a mastnota, mohou být velmi dobré. Co na tom, že jde původně o jídlo chudých, které si lidé připravovali hlavně v hubených měsících, kdy se zásoby ve spižírnách tenčily. To ale bohužel neznamená, že jde o kdovíjak zdravé jídlo. A zejména ti, kteří se snaží zhubnout, by se bramborákům měli vyhýbat. Naštěstí existují zdravější alternativy, třeba tyto cuketové placky.
Ingredience
Podobně jako klasické bramboráky ani cuketové placky vás nedonutí sáhnout v obchodě hluboko do kapsy. Na dvě porce placek budete potřebovat:
- 2 malé cukety,
- 2 vejce,
- 1 cibuli,
- 1 stroužek česneku,
- 3–4 lžíce hladké mouky,
- 1 hrst najemno nasekaného kopru,
- sůl a pepř,
- přepuštěné máslo nebo kvalitní rostlinný olej na smažení.
Těsto
Cuketu je vždycky třeba nejprve nechat pustit šťávu, aby se dala dobře zpracovávat. Proto ji oloupejte, nastrouhejte na stejném struhadle, na kterém byste strouhali brambory, a prosolte. Po asi hodině slijte šťávu, do cukety prolisujte česnek a zapracujte obě vejce. Začněte hníst klasické bramborákové těsto a postupně přidávejte mouku, aby získalo tu správnou konzistenci. Nakonec přidejte kopr, sůl a pepř. Těsto pak nechte asi patnáct minut odstát. Na pánvi si rozehřejte máslo nebo olej a placky orestujte z obou stran, dokud nezískají zlatavou barvu.
Servírování
Díky vajíčkům a cuketě jde o nutričně kvalitní pokrm, který můžete podávat i samostatně, například k večeři. Vynikající jsou s trochou zakysané smetany nebo s kyselým zelím. Ale cuketové placky se mohou servírovat také jako příloha, skvěle se hodí k letním jídlům, protože je možné podávat je také studené.
Zdroj: https://cooking.nytimes.com/recipes/1013960-zucchini-pancakes