Másláky pozdvihnou každé menu. Díky několika krokům budou skutečnou lahůdkou

Máslák je nejen jedlý, ale také velmi chutný a dokáže skvěle obohatit menu. I když se netěší až takové popularitě, má fantastické aroma a dokáže připomenout podzimní radosti. Zjistěte, jak v kuchyni využít jeho skvělých vlastností a co by se s těmito houbami nemělo dělat.

Jak vypadají másláky

V naší zemi jsou másláky považovány za běžný druh a rostou téměř všude s výjimkou horských oblastí. Nachází se v jehličnatých lesích. Máslák obecný je nejčastěji sbíraný houbaři a má rád společnost borovic. Másláky rostou až do pozdního podzimu. Pokud je však podzim dlouhý a relativně teplý, tyto exempláře lze sbírat ještě začátkem prosince.

Doporučený článek:  Výsadba lilií na jaře: kdy a kde začít?

Klobouk másláků dosahuje šířky až 15 centimetrů. Méně často se stává, že má nažloutlou, šedou barvu nebo olivové odstíny. Charakteristickým znakem houby je hladký a slizký povrch. Noha je zase světle žlutá – u mladých exemplářů si navíc všimneme krémového kroužku. Klobouk je pokrytý slizkou slupkou, ze které je odvozen i název houby.

Zdroj obrázku: Freepik

Čištění másláků

Při čištění másláků je třeba odstranit kluzkou část klobouku. Ta má hořkou pachuť s kyselými tóny. Slizká slupka je i obtížně stravitelná. U citlivých lidí může konzumace způsobit nepříjemné poruchy trávení, průjem a zvracení. Z tohoto důvodu se doporučuje je před zpracováním oloupat. Před čištěním si nasaďte jednorázové rukavice, to zabrání usazování lepkavého hlenu přímo na rukou.

Doporučený článek:  Vybrat dobrou bílou klobásu nemusí být sázka do loterie. Kvalitu prozradí několik znaků

Sušení hub je po staletí známý způsob, jak zachovat jejich vlastnosti co nejdéle. Sušené poklady lesa se používají v mnoha jídlech, zejména ve slavnostních. Bohužel i přes skvělou chuť másláky nejsou vhodné k sušení. Dobrá zpráva je, že másláky můžete zamrazit. Není nutné je před zamražením blanšírovat, jak je to třeba u jiných druhů hub.

Zdroj: https://bonapeti.com/n-34370-Suillus
.

Doporučené články