Pěstování zeleniny a ovoce se stále těší velké popularitě. Možná dokonce i více vzhledem k tomu, jak vysoká je jejich cena v obchodech. Vypěstovat vlastní úrodu je možné nejen na záhonu na zahrádce, ale také na balkoně. Čím byste měli začít jako s prvním?
Dopřejte rostlinám to, co potřebují
Zahrádkářství není ve skutečnosti žádná věda, když se dodržují předem stanovené postupy. Každé plodině je třeba zajistit vhodný prostor, zeminu, živiny a vodu. To je úplný základ, abyste se do pěstování vlastní zeleniny a ovoce mohli pustit. Nemusíte mít k tomu celý lán pole, bude vám stačit třeba vyvýšený záhon na zahradě nebo balkonu. V současné době jsou k dispozici i minikultivary, které je možné pěstovat na malých prostorech balkonů – třeba v květináčích.
Než se pustíte do výsadby
Každý záhon je třeba připravit předem, než do něho vysadíte plodiny. Znamená to především zbavit ho plevele a dobře provzdušnit okopáním. Nesmíte zapomenout ani na dobře uleželý kompost, který zemině dodá živina, jež pak předá rostlinám. Dodržet byste měli také dobu pro výsadbu. Přísada zeleniny se sadí zpravidla v květnu po Zmrzlých mužích, kdy už nehrozí mrazíky. Když ji nasadíte dříve, riskujete, že vám namrzne a odumře.
Pravidelně hnojte a zalévejte
Každá rostlina potřebuje ke svému životu živiny a vodu. S prvním hnojením byste měli počkat asi tři týdny po výsadbě. Hnojivem podpoříte růst i květ a tvorbu plodů. Zalévat byste měli užitkové rostliny prakticky každý den. Neměly by ale být přemokřené, aby jim neuhnívaly kořeny. Řídit byste se měli tím, jaké množství vody jednotlivé plodiny potřebují.
S jakým nářadím si vystačíte
K základní výbavě zahrádkáře patří rýč, motyka, hrábě a hadice na zalévání k připojení na vodu nebo konev. Oceníte i kbelík, do kterého budete dávat vytrhaný plevel či vybrané kamínky, případně v něm míchat hnojivo.
Zdroj: https://www.bhg.com/gardening/vegetable/vegetables/planning-your-first-vegetable-garden/