Vlastní zeleninu dokáže vypěstovat každý. Stačí znát několik základních pravidel

Pěstování zeleniny a ovoce se stále těší velké popularitě. Možná dokonce i více vzhledem k tomu, jak vysoká je jejich cena v obchodech. Vypěstovat vlastní úrodu je možné nejen na záhonu na zahrádce, ale také na balkoně. Čím byste měli začít jako s prvním?

Dopřejte rostlinám to, co potřebují

Zahrádkářství není ve skutečnosti žádná věda, když se dodržují předem stanovené postupy. Každé plodině je třeba zajistit vhodný prostor, zeminu, živiny a vodu. To je úplný základ, abyste se do pěstování vlastní zeleniny a ovoce mohli pustit. Nemusíte mít k tomu celý lán pole, bude vám stačit třeba vyvýšený záhon na zahradě nebo balkonu. V současné době jsou k dispozici i minikultivary, které je možné pěstovat na malých prostorech balkonů – třeba v květináčích.

Doporučený článek:  Grilovací rošt snadno vyčistí rozkrojená cibule

Než se pustíte do výsadby

Každý záhon je třeba připravit předem, než do něho vysadíte plodiny. Znamená to především zbavit ho plevele a dobře provzdušnit okopáním. Nesmíte zapomenout ani na dobře uleželý kompost, který zemině dodá živina, jež pak předá rostlinám. Dodržet byste měli také dobu pro výsadbu. Přísada zeleniny se sadí zpravidla v květnu po Zmrzlých mužích, kdy už nehrozí mrazíky. Když ji nasadíte dříve, riskujete, že vám namrzne a odumře.

Zdroj obrázku: Freepik

Pravidelně hnojte a zalévejte

Každá rostlina potřebuje ke svému životu živiny a vodu. S prvním hnojením byste měli počkat asi tři týdny po výsadbě. Hnojivem podpoříte růst i květ a tvorbu plodů. Zalévat byste měli užitkové rostliny prakticky každý den. Neměly by ale být přemokřené, aby jim neuhnívaly kořeny. Řídit byste se měli tím, jaké množství vody jednotlivé plodiny potřebují.

Doporučený článek:  Díky jednoduchým trikům se těstoviny nikdy nerozvaří a budou vždy chutnat dokonale

S jakým nářadím si vystačíte

K základní výbavě zahrádkáře patří rýč, motyka, hrábě a hadice na zalévání k připojení na vodu nebo konev. Oceníte i kbelík, do kterého budete dávat vytrhaný plevel či vybrané kamínky, případně v něm míchat hnojivo.

Zdroj: https://www.bhg.com/gardening/vegetable/vegetables/planning-your-first-vegetable-garden/
.

Doporučené články