Mladé zelí lze připravit na mnoho způsobů. Jeho bohatství se skrývá v jedinečném složení

Sezóna mladého zelí už je v plném proudu. Poslouží k tvorbě lahodných jídel. Co třeba zelná polévka s mladým zelím nebo smažené zelí? Než se podíváme na nějaký recept, pojďme si mladé zelí trochu představit a říct si, jaké má vlastnosti a účinky na naše tělo.

Co je to vlastně mladé zelí? Je to známé zelí, které pochází z rané sklizně. Mezi jeho výhody patří hlavně jemnější a křupavější listy a sladší chuť. Lze velmi snadno upravit a nachystat z něho chutné pokrmy, při vaření nebo jiné přípravě nepotřebuje mnoho času.

Doporučený článek:  Káva podpoří zdraví jater. Nejvíce prospěšná je bez přidaného cukru a mléka

Zdravotní přínosy

Důležitou vlastností mladého zelí je především jeho nízkokalorická hodnota. To jej činí vhodnou potravinou pro lidi, kterým záleží na štíhlé postavě. Podporuje trávicí procesy a odstraňuje zácpu. Pomáhá dokonce s nepříjemným pálením žáhy.

Obsahuje mnoho cenných minerálů. Je bohaté na draslík, což je velice důležitý minerál pro správnou činnost srdce a regulaci krevního tlaku. Jeho konzumací snáze doplníme nedostatek vápníku a fosforu, již jsou nezbytné pro zdravé kosti a klouby.

Zdroj obrázku: Freepik

Možné kontraindikace

I přes to, že mladé zelí je nesmírně zdravou zeleninou a má cenné látky, není jeho konzumace vhodná pro všechny. Na pozoru by měli být ti, již trpí onemocněním štítné žlázy a hypotyreózou. V zelí jsou obsaženy látky, které mohou vážně omezit vstřebávání jódu, což posléze vede k nedostatku tohoto cenného prvku. Velké množství konzumace se nedoporučuje ani při překyselení žaludku, pankreatitidě a střevních zánětech. Omezit by jej měli i lidé se sklonem k potravinovým alergiím, průjmům a nevolnostem.

Doporučený článek:  Koření pokrmy nejen dochutí, tělu přináší benefity

Kde najde využití?

Ještě předtím, než si ukážeme jeho využití, je dobré vědět, že existuje pár triků, které se budou hodit. Je všeobecně známo, že zelí je hůře stravitelné, obzvlášť pokud jej kombinujeme s dalšími těžkými potravinami (například tučným masem). Stačí přidat do zelí:

  • majoránku,
  • fenykl,
  • semínko kmínu.

Pro eliminaci pachu během tepelné úpravy vložte do hrnce s vroucím zelím kůrku chleba, nejlépe celozrnného, nebo přidejte celý ořech. Obě látky absorbují veškerý zápach, jen je třeba je po dovaření ze zelí vyjmout.

Doporučený článek:  Červená řepa se nepřejí. Připravit lze na sto způsobů a tělu maximálně prospěje

Nabízí se mnoho způsobů zpracování, mezi oblíbené patří mladé smažené zelí, míchané s uzenou slaninou nebo klobásou či jako příloha k hlavnímu chodu.

Zdroj: https://www.getatoz.com/content/10-health-benefits-of-cabbage/2133
.

Doporučené články