Velké množství tuku prospěje. Stačí sáhnout po oblíbeném ovoci, bát se ho nemusí ani diabetici

Popularita této potraviny dosahuje v posledních letech svého vrcholu. Na našich pultech se začala objevovat stále častěji a lidé avokádo čím dál více vyhledávají. Určitě budou jedním z důvodů i zdravotní výhody, které avokádo přináší. Dokáže snížit cholesterol a krevní tlak.

Zdravotní výhody avokáda

Avokádo obsahuje množství vitamínů C, E, A, známých také jako vitamíny mládí, které dokážou zastavit čas a podpořit krásný vzhled. Vitamíny skupiny B jsou zase potřebné k využití energie z potravy. Pečují o správné fungování nervového systému a umožňují udržovat pokožku a sliznice v dobrém stavu. Kromě toho je avokádo také zdrojem fosforu, vápníku, hořčíku, draslíku a sodíku.

Doporučený článek:  Fíky jsou zdravou svačinou, která obohatí jídelníček o antioxidanty a vitamíny

Po avokádu můžete sáhnout, i když se bojíte kalorií. Energetická hodnota 100 gramů avokáda je 169 kcal, ale více než 80 procent z toho tvoří zdravé mononasycené tuky. Ty jsou nejen lehce stravitelné, ale z hlediska nutriční hodnoty překonávají nasycené a polynenasycené tuky a nezpůsobují hromadění špatného cholesterolu. Avokádo má také nízký glykemický index.

Zdroj obrázku: Freepik

Avokádový olej smete usazeniny cholesterolu

Určitě vyzkoušejte avokádový olej. Mononasycené oleje snižují počet lipoproteinů, které přispívají k ukládání cholesterolu v cévách a zároveň nepřipravují krev o HDL lipoproteiny, které čistí stěny cév od usazenin cholesterolu a transportují jej do jater, kde se rozkládá a ničí. Jako důkaz se stačí podívat na obyvatele středomořských zemí, jejichž strava je bohatá na zdravé mononasycené tuky.

Doporučený článek:  Vitamínová bomba: zelí je zdravé, tomu červenému se však máloco vyrovná

Srdeční choroby jsou u nich raritou. Takže pokud se nechcete stresovat hypertenzí nebo se vám obtížně dýchá, určitě vám doporučujeme avokádo. To mimo jiné regeneruje stěny trávicího systému. Z avokáda si můžete připravit také masku pro krásnou pleť. Dávejte si však pozor u domácích mazlíčků. Avokádo obsahuje látku, která je pro některá zvířata jedovatá.

Zdroj: https://www.webmd.com/food-recipes/all-about-avocados
.

Doporučené články