Červená řepa se nepřejí. Připravit lze na sto způsobů a tělu maximálně prospěje

Červená řepa má mnoho cenných vlastností. Pozitivně ovlivňuje mnoho systémů v našem těle, nejlépe však ten oběhový. V kuchyních se používá na spoustu způsobů a je dostupná po celý rok. Nejlepší je, že se dá konzumovat celá rostlina i s listy. Ty budou skvělou ingrediencí do salátů.

Vysoký obsah vitamínů

Červená řepa se může pochlubit vysokým obsahem vitamínů, jako C, B1, PP, a vysokým obsahem mikro a makroelementů. Je bohatá také na minerální látky jako vápník, hořčík, sodík a draslík. Můžeme v ní nalézt i množství antokyanů, které jsou známé svými protirakovinnými vlastnostmi. Spolu s mrkví je to zelenina, která se doporučuje onkologickým pacientům. V této kombinaci dokáže regulovat i hormonální rovnováhu během menopauzy.

Doporučený článek:  Vitamínová bomba, která osvěží: třešňovou šťávu můžeme pít po celý rok

Pro ženy je jako stvořená, protože sama o sobě se dokáže postarat o bezbolestný průběh menstruace. Pro ženy, které plánují těhotenství nebo už jsou těhotné, je skvělým zdrojem kyseliny listové, která podporuje správný vývoj plodu. Po porodu mohou nadrcené listy červené řepy přinést úlevu od bolesti prsů spojenou s kojením. Tato zelenina je skvělá i na ochranu jater, dále posiluje srdce a čistí krev.

Zdroj obrázku: Freepik

Která řepa je nejlepší

V první řadě určitě ta červená. Nejlepší jsou pevné a odolné hlízy. Nejcennější odrůdy řepy jsou ty, které mají při řezání jednotné zbarvení a málo viditelné kroužky. Červená řepa se doporučuje i v případech anémie, snížené imunity, infekce, zvýšeného tlaku a onemocnění trávicího systému. Mimo jiné má také odkyselující vlastnosti. Šťáva bude zase vynikajícím lékem na pálení žáhy a očistu těla.

Doporučený článek:  Mrkev patří mezi nejoblíbenější a nejzdravější zeleninu, i ona však může tělu uškodit

Červená řepa je nejen zdravá, ale také sladká. Vysoký obsah sacharidů způsobuje rychlé a dlouhotrvající zvýšení hladiny cukru v krvi. Místo toho, abyste sáhli po něčem sladkém, je lepší si dát červenou řepu. Můžete si z ní dokonce připravit také chutný koláč. Ten zažene chutě, ale zatočí i se stresem.

Zdroj: https://www.pushdoctor.co.uk/nutrition-advice/health-benefits-of-beetroot
.

Doporučené články