Šetřit vodou je důležitější víc než kdy dříve. Malé změny dokážou uspořit tisíce litrů ročně

V posledních letech se hovořilo o úsporách vody v souvislosti s klimatickými změnami a suchem, které panovalo na našem území. Dnes se hovoří o šetření kvůli finančním výdajům, protože náklady na energie rostou před očima. Oba důvody vedou spotřebitele k přemýšlení o úsporách. Kde je možné uspořit vodu a jak neplýtvat v domácnosti ani na zahradě?

Sucho trápí celou střední Evropu

Letošní rok je srážkově bohatý, ale poslední léta tomu tak nebylo v celé střední Evropě a tuzemsko trápí nedostatek spodních vod, které se jen pozvolna doplňují. I pouhým okem je postřehnutelné, že hladiny vodních toků a ploch jsou na nižších úrovních než před deseti či dvaceti lety. Sucho zvyšuje ceny potravin, protože zásob je nedostatek. S ohledem na vrtkavost počasí a možné klimatické změny je proto úspora vody namístě i vzhledem k potravinové krizi. V posledních měsících se k tomu přidala ještě napjatá situace na poli energií, jejichž ceny rostou každým dnem.

Doporučený článek:  Způsobů sušení hub je několik, důležité je uchovat jejich živiny a chuť

Jak začít šetřit? Kontrolou kohoutků a potrubí!

Co dělat pro snížení roční spotřeby vody? Zkontrolovat veškeré instalace, potrubí nebo kohoutky. Možná se tato rada jeví jako banální, ale ve starším rodinném domě nejsou úniky vody nikterak překvapivé, v ročním součtu však může jít o nemalé částky. Dalším úsporným opatřením je výměna baterie na novější modely s přesným dávkováním vody nebo s termostatickým ventilem. U umyvadel nebo dřezu se pak doporučuje nainstalovat perlátor, který provzdušní proud vody, díky tomu proteče kohoutkem menší množství vody.

Doporučený článek:  Perlivá voda je účinný čisticí prostředek i hnojivo pro rostliny
Zdroj obrázku: Freepik

Změňte své každodenní návyky

Neméně podstatné je podívat se na běžné denní aktivity a upravit své návyky, protože dochází k nehoráznému plýtvání. Typickými příkladem je ponechání otevřeného kohoutku při čištění zubů nebo napouštění vany na koupání. Sprchování je mnohem efektivnější, obdobně se vyplatí posečkat s praním na dobu, kdy je buben pračky dostatečně naplněný špinavým prádlem. Stejným způsobem se spouští myčka až po naplnění nebo při ručním mytí se vyplatí napustit dřez než mýt nádobí pod tekoucí vodou.

Doporučený článek:  Čajová sedlina poslouží v zahradě jako hnojivo i ochrana proti škůdcům

Zalévání dešťovkou

Samozřejmostí je pořízení sudů na sběr dešťové vody a používání této vody na zalévání na zahradě. Dešťovka je kromě toho mnohem vhodnější na zalévání venkovních rostlin i pokojovek. Spotřeba vody se při pěstování kulturních nebo okrasných rostlin sníží vhodným mulčováním, aby se substrát příliš nevysušoval. Především v letním období jsou pak úspory obrovské. Jako vhodný mulč lze použít borovou kůru, posekanou trávu, jehličnaté větve, karton, agrotextilie nebo hnůj.

Zdroj: https://www.homebuilding.co.uk/advice/saving-water
.

Doporučené články