Mandarinky jsou v zimě oblíbené. Oceníme jejich chuť i nutriční hodnotu

Sezóna mandarinek začíná většinou v prosinci. Mandarinky mají svou specifickou chuť a vůni. Mimo jiné podporují metabolismus a štíhlou linii. Rozhodně se vyplatí je zařadit do vašeho jídelníčku.

Mandarinky jsou cenným zdrojem vlákniny

I když mandarinky obsahují až 85 % vody, mají vysokou nutriční hodnotu. Obsahují spoustu vitamínů a minerálů. Vitamíny obsažené v mandarinkách mají silný antioxidační potenciál. Jsou cenným zdrojem vlákniny. Voda, která je ukryta v mandarinkách, hydratuje buňky.

Mandarinky obsahují mnoho vitamínů

V mandarince najdeme vysoké dávky vitamínu A, který má příznivý vliv na pokožku a oči, dále vitamín C, který podporuje imunitní systém. Jako další je v mandarince ukryt draslík, hořčík, vápník a zinek.

Doporučený článek:  Lák z okurek působí blahodárně na trávení a usnadňuje hubnutí
Zdroj obrázku: Freepik

Mandarinky jsou nízkokalorické

I když prosinec láká ke konzumaci různých delikates, vyplatí se sáhnout po mandarince. Mandarinka je bomba plná živin, ale obsahuje málo kalorií. Mandarinky zaručeně potěší chuťové buňky. Pokud si dáte mandarinku před hlavním jídlem, zrychlí se vaše metabolické procesy, protože mandarinka obsahuje hodně vody a ovocných kyselin. Vláknina, která je v mandarinkách obsažena, zasytí žaludek, proto vám potom bude stačit menší porce jídla. Mimo jiné mandarinky čistí tělo od toxinů a usazenin. Neměly by se jíst více než dva kusy denně.

Doporučený článek:  Kroupy mohou být hlavní hvězdou každého menu. Skvěle doplní šťavnaté maso i oblíbenou zeleninu

Zdravotní výhody mandarinek

Mandarinky přinášejí i řadu zdravotních výhod. Vitamín A posiluje zrak a chrání před zeleným a šedým zákalem. Je taky velmi důležitý pro děti, které jsou ve fázi intenzivního růstu. Podporuje stavbu kostí a zubů. Antioxidanty, které jsou obsažené v mandarinkách, neutralizují volné radikály a chrání buňky před předčasným stárnutím. Antioxidanty a zinek posilují imunitní systém. Díky kyselině listové a hořčíku jsou mandarinky skvělou potravou pro mozek. Pokud jste ve stresu nebo je po vás vyžadováno nadměrné psychické úsilí, určitě sáhněte po mandarinkách.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/tangerine-benefits
.

Doporučené články