Slané brambůrky lze nahradit oříšky, sušeným ovocem nebo domácím popcornem

Jak už to v životě chodí, to, co je nám nejpříjemnější, bývá často škodlivé. Ať už jde o alkohol, tabákové výrobky, sladkosti, či jiné požitky. Ale nejen sladké není vhodné konzumovat často, nepříliš vhodné jsou i slané pochutiny. Jednou z nejhorších takových pochoutek jsou brambůrky. Z nutričního hlediska jde jen o trochu připálených sacharidů smažených v oleji, často nepříliš kvalitním, a obalených ve spoustě soli. Mají-li brambůrky nějakou příchuť, do nezdravého mixu se většinou přidávají ještě nějaké ty konzervanty, zvýrazňovače chuti a syntetická dochucovadla.

Doporučený článek:  Šťáva z červené řepy se skořicí a zázvorem prospěje tělu

Zkuste oříšky

Namísto prázdných kalorií z brambůrek můžete svou chuť na nějakou drobnost zahnat třeba oříšky nebo arašídy (ty jsou ve skutečnosti luštěniny, byť se často prodávají v sekci ořechů a suchých plodů). Uděláte mnohem lépe hned z několika důvodů. Ořechy obecně jsou bohaté na kvalitní tuky a různé stopové prvky a minerály. Mají i vysoký obsah kvalitních bílkovin. Jen pozor na solené ořechy, sůl je v tomhle případě jen zbytečné dochucovadlo, které si klidně můžete odpustit.

Zdroj obrázku: Freepik

Alternativní brambůrky

K brambůrkám však existují i jiné alternativy. Z obyčejné sušené kukuřice si můžete během pár minut připravit domácí popcorn. Stačí trocha kvalitního oleje a vysoký hrnec s pokličkou a popcorn je na světě. Ještě zdravější pak jsou různé falešné brambůrky. Většinou jde o sušené ovoce nebo třeba plátky z luštěninových těst. V regálech supermarketů je většinou naleznete v oddělení zdravé stravy.

Doporučený článek:  Červené zelí je nabité vitamíny, skvěle doplní detoxikační jídelníček

Domácí sušení

Zdravé mlsání si můžete připravit také pomocí domácí sušičky. V té lze snadno připravit třeba banánové chipsy z plátků banánu, ale i jiného ovoce. Oblíbené jsou třeba jablečné křížaly, s trochou cviku si však můžete vyrobit i nedoslazované hrozinky či sušené ananasové plátky. A v sušičce lze zpracovat také úrodu meruněk nebo hrušek.

Zdroj: https://www.anytimefitness.com/ccc/nutrition/6-healthier-alternatives-to-chips-and-crackers/
.

Doporučené články