Přírůstek hmotnosti se mnohdy nespojuje s užíváním léků, ale právě to bývá častým faktorem, který je zodpovědný za přibývání na váze. Jaké skupiny léků podporují přibírání? Jsou to například antidepresiva, neuroleptické léky nebo kortikosteroidy.
Neuroleptické léky
Tyto léky se využívají například k léčbě schizofrenie. Existuje určitý vztah mezi neuroleptickými léky a přírůstkem hmotnosti. Čím je generace léků novější, tím více pacient přibírá na váze. Podle tohoto principu mají nejvíce vedlejších účinků spojených s přírůstkem hmotnosti klozapin, olanzapin, risperidon. Starší léky se nevyužívají kvůli tomu, že mají více vedlejších účinků a přinášejí slabší výsledky léčby.
Vedlejší účinek vyvolání přírůstku hmotnosti není tak důležitý jako léčba základního onemocnění. Neuroleptika vyvolávají pocit hladu tím, že ovlivňují neurony ve ventromediálním jádru hypotalamu a zvyšují koncentraci leptinu v plazmě, což způsobuje, že pacienti cítí hlad, přestože jejich tělo je správně vyživováno. Z tohoto důvodu je tak důležité mít silnou vůli a odolat jídlu i přes pocit hladu.
Kortikosteroidy
Tenhle typ se běžně předepisuje pacientům trpícím chorobami dermatologickými, alergologickými a plicními. Mezi základní léčiva patří známý hydrokortizon, betamethason, budesonid, flumetazon a další. Zatímco jejich krátkodobé užívání nezpůsobuje výrazné zvýšení hmotnosti, dlouhodobé užívání kortikosteroidů může způsobit přírůstek hmotnosti.
Kortikosteroidy stimulují procesy přestavby tukové tkáně, což způsobuje její ukládání na neobvyklých místech například na břiše, obličeji a krku. Nezapomeňte sami nesnižovat dávky kortikosteroidů, protože to může mít za následek selhání léčby, což povede k jejímu obnovení a v důsledku toho k ještě většímu přírůstku hmotnosti.
Zdroj: https://www.everydayhealth.com/diet-nutrition/common-medications-that-may-cause-weight-gain/