Žlutá, sladká a báječně křupavá. Kukuřici má v oblibě mnoho lidí, kteří oceňují její chuť v salátech, na pizze, ale také v typických pokrmech mexické kuchyně. Tato obilovina obsahuje celou řadu zdraví prospěšných látek, navíc je zdrojem zdravých sacharidů a vlákniny a obsahuje málo kalorií. Nehodí se však pro každého, lidem s některými onemocněními může škodit, k tomu zamezuje vstřebávání železa nebo zinku. Kdy ji konzumovat a kdy se žlutavým zrníčkům raději vyhnout?
Kukuřice jako zdroj vlákniny a minerálů
Po žlutých klasech sladké kukuřice sahají často sportovci nebo lidé, kteří mají náročné povolání, protože je zdrojem zdravých sacharidů a vlákniny, současně pomáhá posilovat nervovou soustavu vzhledem ke svému obsahu vitamínu B1, ale také hořčíku. Tím však zajímavé složení této plodiny původem ze Střední Ameriky nekončí. Kromě vitamínů skupiny B obsahuje také céčko, z minerálů pak vápník, železo, draslík nebo sodík. Výhodou této zeleniny je zmiňovaná vláknina, která spolu se sacharidy pomáhá navodit pocit sytosti na dlouhé hodiny.
V konzervě? Není pro dietáře!
Výčet benefitů kukuřice je dlouhý, ale jsou skupiny lidí, které by se jí měly vyhnout, zejména pacienti se zažívacími potížemi, protože se v žaludku hůře tráví. Je to dáno obsahem celulózových vláken, prolaminů a lektinů, které váží cukry. Obdobně by se měli konzervované i běžné kukuřici vyhnout lidé s inzulínovou rezistencí a cukrovkou. Tato zelenina je zapovězená také lidem léčícím se s trombózou nebo tromboflebitidou, protože vápník ve větším množství zvyšuje srážlivost krve. Horší stravitelnost kukuřice je také důvodem pro nadýmání, nepřirozenou plynatost nebo bolesti břicha či žaludku. Vyhnout se jí musí také kojící ženy, protože kojencům může způsobit kolikové stavy.
Pozor při chudokrevnosti
Kukuřice obsahuje bílkoviny v množství, které je větší než u jiných druhů zeleniny, což je pozitivní pro činnost svalů. Také další obsažené minerály a antioxidanty působí na podporu nervových buněk, proti svalovým křečím, a dokonce fungují jako přírodní sedativum. Přílišná konzumace kukuřice však není vhodná, protože může dojít k narušení vstřebávání důležitých prvků, zejména železa a zinku, vlivem kyseliny fytové. Lidé s anémií by proto neměli kukuřici do svého jídelníčku vůbec zařazovat.
Zdroj: https://www.webmd.com/food-recipes/corn-health-benefits