Co se stane s vaším tělem, pokud sníte něco plesnivého: Někdy to může mít šeredné následky

Máte plíseň na chlebu nebo na ovoci? Takové potraviny už nejsou vhodné ke konzumaci. Velmi často se ale stane, že například na pečivu si začínajíc plísně vůbec nevšimnete. U některých lidí se po snědení plesnivého ovoce mohou objevit zdravotní problémy, například budou oslabená játra nebo v některých případech dojde ke smrti.

Kde se plíseň objevuje?

Nejčastějším zdrojem plísně je chléb, ovoce, zelenina nebo zavařeniny. Plesnivé ovoce byste pak měli vyhodit celé, někteří lidé ale jen odkrojí plesnivý kousek a zbytek sní. Je to ale velká chyba, protože i tak se do těla dostanou složky a toxické látky, které mohou způsobit velké zdravotní komplikace. Plíseň ale můžete nalézt také v alkoholu – ve víně nebo pivu. Vejce i maso může pocházet od zvířat, která jsou infikovaná.

Jaké jsou první příznaky otravy plísní? Poznáte to především na podrážděném žaludku. Bolesti břicha nebo nevolnosti či průjem jsou příznaky, kterým byste měli věnovat svou pozornost. V některých případech může mykotoxikóza vést k poruchám srážlivosti krve nebo ztrátě vědomí. Otrava plísní může také zvýšit riziko vzniku žloutenky, cirhózy nebo některých typů rakoviny. Toxiny způsobí také genetické mutace.

Doporučený článek:  Poklad našich zahrad: jablka nám dodají v každém období přesně to, co potřebujeme

Jak se plísně zbavit a co dělat jako prevenci?

V některých případech stačí, když si vezmete prášek. Například na průjem platí tableta aktivního uhlí. Pokud vám bude hůř, měli byste jet do nemocnice, protože akutní otrava plísní může vést až ke smrti. Bohužel ale neexistuje žádný lék, který by zaručil, že se z vašeho těla odstraní toxiny. V první řadě je také potřeba vyhýbat se potravinám, na kterých se nachází plíseň.

Plíseň je ale nejen na potravinách, ale také na zdech nebo stěnách. Proto je velmi důležité větrání, protože plíseň může způsobit zhoršené dýchání. Plíseň pak odstraníte speciálními chemickými prostředky. Dalším krokem bude odstranění zdrojů vlhkosti, které mohou právě za to, že se tvoří plíseň.

Zdroj: https://health.clevelandclinic.org/what-happens-if-you-eat-moldy-food/
.

Doporučené články