Nefrolitiáza neboli přítomnost kamenů v ledvinách umí pořádně potrápit. Jedná se o onemocnění, které významně ovlivňuje život pacientů. Kromě konvenční léčby se však nabízí také možnosti přírodních medikamentů, které snižují projevy onemocnění a bolest, k tomu urychlují vypuzení kamenů z těla. Jaké domácí prostředky jsou pro léčbu ledvinových kamenů vhodné?
Nefrolitiáza postihuje až 7 procent populace
Potíže s ledvinovými kameny nejsou ojedinělé, odhaduje se, že tímto problémem trpí až 7 procent populace, přičemž valnou většinu tvoří muži do 40 let. Nejméně početnou skupinu pak tvoří ženy ve věku 50 až 65 let. Písek, kamínky nebo přímo kameny vznikají především nerovnováhou ve složení moči, přičemž nejčastějším důvodem je nedostatečný pitný režim. Mezi další faktory vzniku patří velké množství soli v potravě, obezita, nadměrný příjem vápníku nebo nedostatečný pohyb.
Rozpuštění a vypuzení ledvinových kamínků
Jakým způsobem se nefrolitiáza léčí? Záleží na závažnosti onemocnění a velikosti kamínků, základem léčby je jejich rozpuštění a vypuzení z těla. V závažných případech následuje chirurgické odstranění. V raných fázích je však možné sáhnout po prostředcích lidové medicíny, ke kterým se uchylovali už naši předci. Při počátečních potížích výtečně fungují bylinky s močopudným efektem, mimo jiné přeslička rolní, kopřiva, pampeliška nebo černý bez. K pročištění organismu se často užívá také heřmánek. Bylinné nálevy se musí užívat pravidelně po dobu čtyř týdnů dvakrát až třikrát denně.
Nastavení zdravého jídelníčku
Kromě bylinek je nutné v rámci léčby zcela změnit jídelníček, který by měl obsahovat bílkoviny v maximálním množství 20 až 60 gramů na den. Snížit se musí také obsah soli v konzumovaných potravinách, doporučuje se vyřadit průmyslově zpracované a konzervované potraviny, uzené a nakládané výrobky. Strava pacientů s ledvinovými kameny by neměla obsahovat dále luštěniny a zeleninu bohatou na kyselinu šťavelovou (špenát, rebarboru, chřest), dále nápoje obsahující kofein nebo tein a čokoládu. Při vleklých potížích se radí přejít na vegetariánskou stravu s mléčnými prvky a dodržovat pitný režim s objemem 2 až 3 litrů vody a bylinných čajů bez cukru.
Zdroj: https://www.kidney.org/atoz/content/diet