Koření dodá polévce tu správnou chuť. Ne každý ale ví, kdy ho do hrnce přidat

Hned na začátku, při vaření nebo až na úplný závěr? Při kuchtění je důležitý nejen samotný výběr ingrediencí a koření, ale také doba, kdy se do vařeného pokrmu přidávají. A jak na tu nejlepší polévku, kterou si všichni zamilují? Postačí vědět, co přidat a v jakou chvíli!

Nejlepší výsledný efekt

Co přidat a jak dlouho vařit se nejspíše dozvíte z receptu, málokdy je přesně dané, kdy přidávat koření, aby měla polévka tu nejlepší chuť. Právě koření přitom může přispět k velkolepému kulinářskému úspěchu, protože polévky milují děti i dospělí. Koření přidané ve správném pořadí může polévku krásně rozvonět a dodat jí pověstný šmak, naopak chuť jídla se může nevhodným výběrem nebo špatným načasováním zcela zkazit, protože vařená zelenina, jako cibule, zázvor nebo celer, mohou dlouhým vařením zhořknout. Bobkovému listu naopak delší vaření vyhovuje a pokrm krásně provoní.

Doporučený článek:  Díky prezidentské dietě lze zhubnout za týden až 6 kilogramů. Odborníci kroutí nevěřícně hlavou

Mleté koření a čerstvé bylinky na konci

Jednou ze zásad je, že se mleté koření, jako je pepř, přidává až zcela na konci, protože se tím pokrm dochucuje. Jedinou výjimkou je chilli paprika, u které musí chuť prostoupit do všech ingrediencí a hodí se přidat už během vaření. Obdobně je vhodnější přidávat na úplný závěr čerstvě natrhané bylinky ze zahrádky. Nasekanými bylinkami, jako jsou pažitka, bazalka, kopr nebo máta, se zdobí polévka až na talíři.

Doporučený článek:  Vaření vývaru má pravidla. Díky nim získá polévka bohatou chuť
Zdroj obrázku: Freepik

Koření dodá šmak

Tuzemská kuchyně se často omezuje na používání základních druhů koření, někdo si vystačí pouze s pepřem a solí. Polévky lze ale dochutit různými druhy, aby získaly na zajímavosti i na dobré chuti. A jaké koření zvolit? Inspirujte se přehledem koření pro určité druhy polévek. Ve vývarech se dobře snoubí bobkový list, majoránka, pepř, petržel, nové koření. A do ostatních? Použijte například:

  • do zeleninových polévek – bazalku, estragon, kopr, libeček, pepř, petržel;
  • do rajčatové polévky – bazalku, kopr, libeček, pepř, petržel;
  • do luštěninových polévek – hřebíček, bobkový list, majoránku, pepř, nové koření;
  • do hrachovky – bazalku, cibuli, česnek, libeček, majoránku;
  • do zelňačky – kmín, bobkový list, pepř, nové koření;
  • do bramboračky nebo polévek s bramborami – bobkový list, libeček, majoránku, mletou papriku, petržel, pepř, nové koření;
  • do hrstkových polévek – česnek, kmín, pepř, petržel.
Zdroj: https://basmati.com/2017/03/03/cooking-spices-101-whens-best-time-add-spices-cooking
.

Doporučené články