Jaká kolují fakta a mýty o zdravém stravování?

Zdravé stravování – tento pojem slyšíme na každém kroku. Každý by se měl stravovat zdravě, co to ale vlastně znamená? Je to tak, že si nesmíte dát ani kousek čokolády a denně cvičit, abyste byli zdraví? Jaké mýty a jaká fakta kolují o tomto fenoménu?

Výsledky jsou děsivé, počet obézních lidí stoupá

Lidé na celé planetě jsou čím dál tlustší a bohužel už ani odborníci si nevědí rady s tím, jak lidi donutit, aby se stravovali zdravěji. Co to ale znamená? O zdravém stravování koluje například tento mýtus – jezte pětkrát denně. Bohužel se toto nedá zobecnit, protože někteří lidé jsou zvyklí jíst dvakrát denně, ale někdo zobe celý den něco a nedá se tak říct, kolikrát vlastně jedl. Tohle by měl každý zhodnotit sám.

Doporučený článek:  Jedno jablko denně je klíčem ke zdraví. Skvělé je samotné i jako sladký dezert

Nemusíte ani počítat kalorie, což je další mýtus, který koluje nejen internetem. Tím, že si bude každé jídlo vážit a počítat, abyste se vešli do tabulek, se budete jen více stresovat. Stačí, že musíte hlídat, jestli jíte zdravé potraviny. Neděste se ještě tím, že budete vážit každé rajče nebo oříšek. Zelenina nebo vláknina vám rozhodně neublíží, proto není nutné je nikam zapisovat.

Sůl je dobrý sluha, ale špatný pán

Bez soli se pokrmy neobejdu. Bohužel, někteří lidé to se solí dost přehánějí, což může způsobit zdravotní problémy. Sůl ale není tak nezdravá, jak se o ní říká. Jídlo je potřeba si osolit, ale dochutit ho můžete také bylinky nebo jiným kořením, které mu dodá „šmrnc“. Dávejte si denně potraviny, díky kterým získáte pro své tělo největší množství cenných látek. Nemusíte si odpírat ani červené maso, které je mnohdy zapovězené.

Doporučený článek:  Dieta Ewy Dąbrowské láká na rychlé zhubnutí. Je založena na půstu, ovoci a zelenině

Důležitá je kvalita masa, které používáte k vaření. Nebojujte ani s vlákninou. Ta je pro naše tělo velmi důležitá, bohužel mnoho lidí ji v sobě má nedostatek. To dohání tím, že si dávají doplňky stravy. Vláknina se dá ale doplnit zdravými potravinami, které můžete mít doma při ruce.

Zdroj: https://share.upmc.com/2016/08/nutrition-myths-facts/
.

Doporučené články