Jaká jsou pravidla u nízkosacharidové diety?

Rozhodli jste se zhubnout několik kilogramů a slyšeli jste o nízkosacharidové dietě? Tato dieta není pro každého, rozhodně ale stojí za zkoušku. Je v ní ale nutné dodržet několik pravidel, která jsou velmi důležitá, pokud chcete dietu brát vážně. Naše tělo nejvíce ohrožují sacharidy, které jsou v této dietě striktně omezeny. Jsou navíc nahrazeny tukem. Stačí jen několik týdnů této diety a budete se cítit mnohem lépe.

Nejdříve budete ztrácet vodu

Rostlinné nebo živočišné tuky jsou sice povoleny, ale v malém množství. Nejdříve možná budete překvapeni, jak rychle jde váha dolů, na začátku to ale bude hlavně voda, která se bude ztrácet. Při dietě se nesmí konzumovat žádné rychlé a jednoduché cukry neboli sacharidy. Zakázány jsou tedy sladkosti, stejně jako med nebo sladké ovoce. Maso si dát můžete, samozřejmě v rámci zdravého životního stylu.

Doporučený článek:  Kondenzované mléko lze vyrobit doma. Stačí k němu tři ingredience a hodina času

Co už ale nesmíte, jsou uzeniny a klobásy nebo párky. Pokud přesto máte chuť, vybírejte jen takové výrobky, které mají více jak 95 % masa. Uzeniny jsou celkově plné chemických látek, které nejsou při dietě vhodné. Nahradit můžete uzeniny i jinými potravinami, které jsou v této dietě povolené.

Kromě sacharidů je potřeba vědět také glykemický index potravin

Jestli jste rozhodnouti tuto dietu zkusit, měli byste vědět, že kromě sladkostí si nesmíte dát také žádné pečivo, které obsahuje mouku, stejně jako rýži, brambory nebo těstoviny. Všechno jsou to přílohy, které jsou velmi oblíbený, ale při této dietě zakázané. Existuje ale mnoho náhražek, například konjaková rýže nebo těstoviny jsou velmi dobré. Udělat si můžete i vlastní těstoviny, vyrobené jen z několika surovin.

Doporučený článek:  Žádné mazání oblíbenou náplní. Zalít palačinky omáčkou zní možná hloupě, ale chuť každého přesvědčí

Na internetu najdete mnoho receptů, které jsou vhodné do této diety. Z luštěnin se nedoporučují čočka, fazole nebo hrách, naopak si ale můžete dát například batáty nebo různé druhy semínek. Místo sladkostí si můžete dát například mandle nebo pistácie. Alkohol je v této dietě vyloučen, občas si můžete dát suché víno nebo čistý alkohol.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/low-carb-diet-meal-plan-and-menu
.

Doporučené články