Naučte se rozlišovat mezi zdravými a nezdravými tuky. Svému tělu tím jen prospějete

Naše strava obsahuje množství tuků, kterých se lidé často bojí. Začnou se jim vyhýbat, aby z nich nepřibrali. Důležité je však vědět, že tuky jsou nezbytnou složkou naší potravy. Musíte však vědět, které tuky jsou zdravé a které nám naopak škodí.

Nemoci nezpůsobuje množství tuků ale jejich kvalita

Rozdíl v kvalitě tuků je ve složení mastných kyselin. Rozlišujeme nasycené mastné kyseliny a nenasycené mastné kyseliny. Horší pro lidský organismus jsou nasycené kyseliny, které jsou obsaženy hlavně v másle, vepřovém sádle, smetaně, sýrech s vysokým obsahem tuku a palmovém oleji. Tyto potraviny mají také vysoký obsah cholesterolu. Příjem nasycených mastných kyselin by měl být co nejnižší.

Doporučený článek:  Pravidelná konzumace ryb dokáže snížit riziko depresí a úzkosti

Tuky jsou nejvíce kalorická složka v potravě, proto když si lidé začnou hlídat svoji váhu, častokrát sáhnou jako první po tucích a snaží se je odstranit ze svého jídelníčku. Je ale důležité vědět, že tuky jsou nezbytné pro náš život. Jsou nosiči vitamínů rozpustných v tucích a jsou potřebné i pro jejich následnou absorpci. Také jsou základním zdrojem energie. Proto tuky určitě nesmíte vyřadit ze svého jídelníčku. Musíte jen začít přijímat ty správné tuky.

Volte raději rostlinné tuky před živočišnými

Rostlinné tuky v podobě rostlinných olejů jsou pro lidské tělo nejvíce přínosné. Obsahují zdravé nenasycené mastné kyseliny a neobsahují cholesterol. Na prvních příčkách určitě naleznete řepkový olej. Má správné množství esenciálních omega-6 a omega-3 kyselin, vysoký obsah kladných doprovodných látek a vitamínu E. Dokonce je pro nás zdravější a přirozenější než panenský olivový olej. Zato nyní často preferovaný kokosový olej obsahuje nejvíce nasycených kyselin ve skupině rostlinných olejů. Ve vaření jej tedy raději nepoužívejte.

Doporučený článek:  Těžký žaludek? Tyto potraviny způsobují jeho ztěžknutí a déle se tráví!

Řepkový olej je nejvhodnější i při vaření. Má totiž nejvyšší bod varu, proto se vám nebude při vaření nebo smažení rychle připalovat a tedy vypouštět do jídla škodlivé látky. Populární olivový olej je vhodnější používat jen ve studené kuchyni. Při tepelné úpravě ztrácí všechny své kvalitní látky. Vždy je samozřejmě důležité, jakou kvalitu olejů pořizujete. V některých zemích se například doporučuje kupovat rafinované oleje namísto těch, které jsou lisovány za studena.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/healthy-vs-unhealthy-fats
.

Doporučené články