Nedostatek chuti k jídlu může znamenat i vážný zdravotní problém. Zjistěte příčinu co nejdříve

Nedostatek chuti k jídlu může souviset s nesprávným stravováním, potravinovými alergiemi nebo vnějšími faktory, jako je například teplo. Může se však stát, že příčina je mnohem vážnější. Někdy se neochota jíst objevuje v případě cukrovky, pankreatitidy nebo některých druhů rakoviny.

Příčiny nedostatku chuti k jídlu

Nedostatek chuti k jídlu je příznakem, který může doprovázet mnohé stavy, poruchy a nemoci. Při hledání příčiny byste měli věnovat pozornost povaze nedostatku chuti k jídlu a průvodním příznakům. Níže uvádíme možné příčiny ztráty chuti k jídlu. Nesprávné stravování může mít za následek nedostatek vitamínů a minerálů. Při absenci chuti k jídlu stojí za to věnovat zvláštní pozornost přísunu vitamínů B i zinku.

Doporučený článek:  O vosím pase už nemusíte jenom snít. Stačí pár změn, výsledky se dostaví rychle

Dalším problémem souvisejícím se stravou může být monotónní menu, stejně jako nechutné nebo špatně vypadající potraviny. Nedostatek chuti k jídlu velmi často doprovází duševní problémy. Jedná se zejména o depresi. Další příčinou neochoty jíst mohou být poruchy příjmu potravy, jako je anorexie. Nemoci trávicího systému mohou být také spojeny s tímto syndromem.

Zdroj obrázku: Freepik

Potravinové alergie

Nepříjemné příznaky, které mohou doprovázet alergie, jako bolest břicha, průjem nebo plynatost, mohou vést ke ztrátě chuti k jídlu. Neochota jíst se velmi často vyskytuje při celiakii. Nedostatek chuti k jídlu může souviset se zahrnutím některé léčby, jako například chemoterapie. Ta je spojena s mnoha vedlejšími účinky jako bolestí břicha, zvracením, problémy s kousáním nebo polykáním.

Doporučený článek:  Hubnutí podpoří správný jídelníček, dostatek spánku a pravidelný pohyb

Dlouhodobý nedostatek chuti k jídlu může mít velmi vážné následky. Výsledkem výrazného snížení potravy může být nadměrný úbytek hmotnosti, problémy s koncentrací, srdeční problémy, snížená imunita, hormonální poruchy, anémie nebo snížená pohyblivost. U dětí může dojít k inhibici růstu.

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/324011#causes
.

Doporučené články