Hořká čokoláda podporuje srdce i mentální zdraví

Alzheimerova choroba postihuje 15 až 21 milionů lidí na světě. Tento typ demence se nejčastěji objeví u starších lidí. Bohužel ani mladí lidé nejsou chránění. Stává se, že první příznaky se objevují již ve věku 20–30 let. Neexistuje žádný lék na Alzheimerovu chorobu. Prevence je proto mimořádně důležitá včetně správné stravy.

Znepokojující statistiky

Alzheimerova choroba se vyskytuje ve více než 120 zemích světa. V mnoha dalších byla zaznamenána určitá podoba demence. I když tato nemoc může mít mnoho podob, Alzheimer je z nich zdaleka nejběžnější. Není úplně známo, kolik pacientů se potýká s Alzheimerovou chorobou. Podle odhadů v roce 2021 trpělo tímto typem demence 15 až 21 milionů lidí. Každý rok se přitom objeví stále více případů.

Doporučený článek:  Při smažení koblih hraje důležitou roli vybraný tuk

Alzheimer také postihuje mladé lidi a lidi středního věku. Bohužel už to není onemocnění výhradně jen seniorů. Jde o degeneraci mozku charakterizovanou progresivním poškozením paměti. Mezi příznaky, které by měly být znepokojující, patří jazykové poruchy, zmatenost o čase a místě, poruchy abstraktního myšlení, časté ztráty věcí.

Zdroj obrázku: Freepik

Prevence, jediný způsob ochrany

Odborníci poukazují na to, že lidé, kteří chtějí snížit riziko Alzheimerovy choroby, by měli myslet na přiměřenou prevenci a vzdát se kouření a pití alkoholu, provádět pravidelné testy, udržovat správný cholesterol a krevní tlak. Pravidelná fyzická a kognitivní aktivita, jakož i zdravá a vyvážená strava bohatá na uhlohydráty, bílkoviny, tuky, vitamíny a minerály jsou také mimořádně důležité.

Doporučený článek:  Nenechte se odradit jeho kyselou chutí. Jablečný ocet je poklad, který posílí zdraví celého těla

Vědci se rozhodli důkladně analyzovat účinek resveratrolu, tedy organické sloučeniny a silného antioxidantu, který se mimo jiné nachází v hořké čokoládě. Dokázali, že pravidelný příjem této složky je prospěšný pro zdraví, protože podporuje práci srdce a snižuje hladinu špatného cholesterolu. Resveratrol také inhibuje poškození mozku způsobené Alzheimerovou chorobou. U pacientů, kteří dostávali velkou dávku této sloučeniny denně, došlo ke snížení hladiny beta amyloidů v krvi charakteristických pro lidi s demencí.

Zdroje: https://www.nia.nih.gov/health/alzheimers-treatment/how-alzheimers-disease-treated, https://www.alzint.org/about/dementia-facts-figures/dementia-statistics/, https://www.nia.nih.gov/health/alzheimers-symptoms-and-diagnosis/what-are-signs-alzheimers-disease, https://www.health.harvard.edu/alzheimers-disease/what-can-you-do-to-avoid-alzheimers-disease, https://iovs.arvojournals.org/article.aspx?articleid=2781845, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7143620/
.

Doporučené články