Čerstvé vejce poznáme podle barvy žloutku, skořápky nebo vodního testu

Čerstvá vajíčka jsou to nejlepší, na čem si můžete pochutnat. Navíc si na to musíte dávat pozor také kvůli zdravotním rizikům, které přináší konzumace starších vajec. Naštěstí existuje hned několik způsobů, jak si můžete ověřit čerstvost vajec. Nezáleží na tom, jestli je máte od vlastních slepic nebo z obchodu. Vždy si můžete čerstvost ověřit a podle toho se rozhodnout, jestli je budete jíst.

Datum spotřeby

U kupovaných vajec máte velmi jednoduchou možnost, jak si to ověřit. Jednoduše se podívejte na krabičku (nebo plato) od vajec. Najdete tam datum expirace. To je hlavní informace, která by vás měla zajímat. Podle toho se můžete řídit u kupovaných vajec.

Doporučený článek:  Dostatečné propláchnutí zbaví rýži přítomného arzenu

Vodní test

Osvědčený je také test s vodou. Jednoduše vezmete vajíčko a vodorovně ho ponoříte do misky s vodou. Jestli vejce plave na hladině nebo se zvedá, není již zcela čerstvé. Jestli se ihned ponoří ke dnu, vajíčko je zcela čerstvé a nemusíte se vůbec obávat jeho konzumace.

Zdroj obrázku: Freepik

Barva žloutku

Dívejte se také na barvu žloutku. To vám velmi jednoduše řekne, jak jste na tom. Jestli je sytě žluté, máte k dispozici čerstvé a velmi dobré vajíčko. Na druhou stranu starší vejce mívají často světlejší žloutky. Někdy mohou mít i krémovou nebo téměř bílou barvu.

Doporučený článek:  Komáry z nejen z balkonu vypudí plektrant koleusovitý

Konzistence bílku

Dalším faktorem je také struktura vaječného bílku. U čerstvých vajec je vždy pevnější a hustší než u starších kousků. Jestli se bílek velmi jednoduše rozteče, vejce není vůbec čerstvé. Pravděpodobně byste ho neměli konzumovat a raději sáhnout po jiném kousku v lednici.

Vzhled skořápky

Ještě před rozbitím vejce se můžete podívat na jeho skořápku. Jestli je lesklá, hladká a nepoškozená, vnitřek bude pravděpodobně čerstvý. Jakmile má skořápka praskliny, skvrny nebo poškození, vyhněte se jí a raději zvolte jiné vejce s nepoškozenou a krásnou skořápkou. Podle těchto faktorů vždy poznáte, jestli je vejce bezpečné pro jídlo nebo ne.

Zdroj: https://www.nelliesfreerange.com/blogs/egg-itorial/how-to-tell-if-eggs-are-good-or-bad
.

Doporučené články