Toto šťavnaté ovoce nás láká zejména v horkých dnech. Silná slupka ovoce způsobuje, že dužina bez ohledu na teplotu okolí zůstává příjemně chladná. I proto se stává toto ovoce ideálním osvěžením v létě. Existují však lidé, pro které meloun nebude tak prospěšný.
Nutriční vlastnosti
Meloun se skládá z více než 90 procent z vody. Obsahuje však také mnoho minerálů jako například vápník, hořčík, draslík a fosfor. Najdeme v něm také vitamín C, který má antioxidační vlastnosti, množství dalších antioxidantů, včetně vitamínu A, betakarotenu, luteinu a zeaxantinu. Meloun má příznivý vliv na orgán vidění čili na naše oči.
Je to pokladnice prospěšných látek důležitých zejména pro těhotné ženy, a to kvůli vysokému obsahu kyseliny listové a množství vitamínů skupiny B, které určují správné fungování nervového systému a optimální fungování kognitivních schopností. Má nízký obsah kalorií, proto se doporučuje v dietě na hubnutí. Má však zanedbatelný obsah vlákniny a extrémně vysoký obsah jednoduchých cukrů. To jsou jeho hlavní nedostatky.
Meloun ve stravě diabetika
Vysoký obsah cukrů v kombinaci s extrémně nízkým obsahem vlákniny je nejrychlejší cestou k ostrým skokům hladiny cukru v krvi. Nemusíte být lékař, abyste věděli, že takové vlastnosti při cukrovce řadí meloun na seznam zakázaných potravin. Až 83 procent cukrů obsažených v melounu jsou jednoduché cukry, které vedou k rychlému skoku glukózy v krvi a rovněž jeho prudkému poklesu.
Situace je dovršena zanedbatelným obsahem vlákniny, má pouhých 0,6 g na 100 gramů produktu. Syrová rostlinná vláknina pomáhá zmírňovat výkyvy cukru v krvi, to chrání slinivku břišní před situacemi, ve kterých je nucena okamžitě produkovat velké dávky inzulínu. Vláknina, ač to není živina, ale balastová látka, je rozhodující pro nerušený průběh metabolismu sacharidů. Bohužel v případě melounu je obsah jednoduchých cukrů a vlákniny nepříznivý pro lidi, kteří mají zhoršený metabolismus sacharidů.
Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/watermelon-side-effects