Lukáš: Když to naši zemědělci neumí nabídnout levně, ať pěstují něco jiného. Já sáhnu po zahraniční alternativě

Cena rozhoduje a nějaké vlastenectví nebo patriotismus jde při mých nákupech stranou. Ostatní ať si klidně vyhazují peníze, ale já u nákupů přemýšlím. A čím méně peněz zbytečně vyhodím, tím více mi jich zůstane.

Já jsem ten typ, co chodí do supermarketu s jasným cílem – nakoupit to nejlepší za nejnižší možnou cenu. A všiml jsem si jedné věci, která mě opravdu zaráží. Kdykoliv jdu pro ovoce nebo zeleninu, vždycky se podívám na štítky, abych zjistil, odkud ten produkt pochází. A co nevidím? Většinou ty české produkty stojí mnohem víc než ty zahraniční. A myslíte, že je koupí? Samozřejmě že ne, já jdu po tom, abych koupil výhodně, ne zbytečně předražené ovoce, nebo zeleninu.

Doporučený článek:  Hořčice nabízí mnoho chutí a vůní, z různých druhů si vybere každý

Nějaké vlastenectví nebo národní hrdost na mě neplatí. Je mi to úplně jedno. Jde mi o to, aby bylo jídlo kvalitní a za dobrou cenu. Jestli to přijelo z Itálie, Španělska nebo třeba z Polska, je mi to úplně fuk. Hlavní je, aby to vypadalo dobře, chutnalo a nebylo to drahé. A jestli si někdo myslí, že to snad polský nebo španělský farmář nedokáže vypěstovat stejně, jako ten český? Jasně, že dokáže. Proč by nemohl. Možná i lépe.

Doporučený článek:  Místo sladkostí zachutná dětem i ovoce, smoothie nebo zdravá čokoláda

Například minule, když jsem šel pro jablka, našel jsem krásná, velká, lesklá jablka z Polska a byla levnější než ta česká. Tak proč bych platil víc jenom proto, že jsou z Česka? Nevidím důvod. Nakoupil jsem dvě kila těch polských, jedno jsem ze zvědavosti zakousl už v autě a co myslíte? Ano, bylo naprosto v pořádku, dobré, chutné.

Někdy mám pocit, že někteří čeští zemědělci si myslí, že jenom proto, že je to z Česka, mohou si účtovat vyšší cenu. Ale to přece není fér. Pokud to neumí vypěstovat za rozumnou cenu, ať to nechají na těch zahraničních. A pěstují to, v čem konkurovat dokážou. nějaká lokální soběstačnost je mýtus zakořeněný z dob „socíku“. Prostě jedna země umí tohle, druhá tamto. Normální stav.

Doporučený článek:  Připravte podzimní tapas ze sezónních produktů a nebojte se nových kombinací

Mě osobně je úplně jedno, odkud produkt pochází. Pokud splňuje mé kritéria – je kvalitní, chutná a má dobrý poměr cena/výkon, beru ho. Ať už je z jakékoliv části světa. Kouknu na ovoce a zeleninu, na cenovky a beru to, co se mi nejvíc líbí při pohledu do regálu i cenovku. A že to sem jelo přes půl světa? No a co?

Zdroj: Autorský text, emailový příspěvek
.

Doporučené články