Dýňový sirup připravíme ze zbylých semínek a slupek

Dýně jsou úžasnou surovinou, kterou můžete využít na milion způsobů. Na koláče, omáčky, polévky, nebo dokonce dýňové latté. Slupka a jadérka zůstávají vždy po vaření a většinu času končí v koši. To je velká chyba, protože je můžete použít k přípravě dýňového sirupu, který může být skvělým doplňkem jídel a dezertů.

Vlastnosti sirupu

Dýňový sirup je bohatým zdrojem vitamínů a karotenu. Perfektně zvyšuje imunitu a pomáhá ji udržet v rovnováze. Pomáhá bojovat proti vysokému cholesterolu, snižuje otoky kotníků a nohou v důsledku problémů s krevním oběhem. Sirup je vhodný i pro obézní lidi, kteří chtějí zhubnout. Dýňový sirup má také mírně projímavé účinky, díky čemuž je ideální na zácpu.

Doporučený článek:  Do marmelády je malin škoda. Tinktura postaví zpátky na nohy po každé nemoci

K přípravě dýňového sirupu budete potřebovat pouze dýni a cukr. Jednoduše odřízněte špičku dýně a odstraňte dužinu. Potom dovnitř nasypte cukr a dýni uzavřete. Následně ji odložte na 10 dní na chladné místo. Podložte ji, protože postupně změkne a nebudete ji moci přesunout. Po 10 dnech odstraňte špičku a sirup přelijte do sklenice. Sirup můžete v chladničce skladovat měsíc.

Zdroj obrázku: Freepik

Sirup ze zbytků

Na dýňový sirup ze zbytků budete potřebovat 60–80 dekagramů dýňových zbytků, vodu, tři čajové lžičky mletého zázvoru, šest hřebíčků, šest kardamomových zrn nebo dvě čajové lžičky mletého pepře, skořici a dvě čajové lžičky mleté skořice, půl čajové lžičky cukru.

Doporučený článek:  Oslaďte si život zdravě. Mrkvové dezerty vylepší každé menu vždy novou chutí a tvarem

Nejlepší je naplánovat si přípravu sirupu, když připravujete jídlo z dýně a zůstanou vám zbytky. Potom zeleninu důkladně omyjte. Vložte zbylou dýni do hrnce a nalijte vodu tak, aby ji zcela zakryla. Přidejte pepř a vařte asi 40 minut, občas promíchejte. Sirup přelijte přes sítko nebo gázu do hrnce. Přidejte cukr v poměru 1 : 1. Vařte 15 minut. Následně jen ochlaďte a nalijte do láhve nebo sklenice.

Zdroj: https://utopia.org/guide/homemade-pumpkin-spice-syrup-recipe-for-lattes-more/, https://www.webmd.com/diet/health-benefits-pumpkin, https://www.healthline.com/nutrition/pumpkin
.

Doporučené články