Nakládané okurky zlepšují náladu, posilují imunitu a podporují metabolismus

Nakládané okurky patří do skupiny potravin, které se nazývají fermentované potraviny. Málokdo ví, že právě fermentované potraviny mohou pomoci při zlepšování nálady. Jak je to možné? To vysvětlují vědci z College of William & Mary ve Virginii. Základem jsou příznivé účinky probiotik přítomných právě v tomto typu potravin.

Proč stojí za to jíst okurky?

Nakládané okurky jsou českou specialitou. Po staletí jsou podávány jako doplněk hlavních jídel nebo součást salátů. V posledních letech opět získávají na popularitě. Je to díky nízkému počtu kalorií a nezaměnitelné chuti. Fermentované potraviny obecně jsou velmi zdraví prospěšné. U okurek je hlavní výhodou to, že obsahují velké množství vitamínů B, E, K, C a provitamín A. Díky nakládání a následné fermentaci zelenina podporuje imunitu a metabolismus a v neposlední řadě se řadí na seznam potravin, které působí proti rakovině.

Doporučený článek:  Tekutý poklad, který zastaví stárnutí: Lněný olej patří k tomu nejcennějšímu, co svému tělu dát
Zdroj obrázku: Freepik

Jak mohou nakládačky zlepšit náladu?

Dle vědců ve Virginii, kteří provedli výzkum na skupině přibližně 710 studenů, se po konzumaci nakládaných okurek zlepšuje nálada. Studenti měli za úkol po uvedenou dobu zaznamenávat, jaké množství nakládaných produktů zkonzumovali. Souběžně si zapisovali také poznámky o své náladě. Výsledky byly jednoznačné. Studenti, kteří konzumovali nakládanou fermentovanou zeleninu, měli znatelně lepší náladu.

Jak mohou okurky ovlivnit náladu?

Odpověď na tuto otázku nehledejte v hlavě ani v žaludku, ale ve střevech. Nakládané potraviny totiž obsahují velké množství probiotik. Probiotika zlepšují fungování střevní flóry a tím ulehčují celkové zátěži organismu. Také se snáze produkuje serotonin neboli hormon štěstí.

Doporučený článek:  Sladké podzimní osvěžení: bezinková šťáva je odpovědí na řadu neduhů, oblíbí si ji i děti

Jaké jiné potraviny jíst pro zlepšení nálady?

Pokud nejste fanoušci fermentované zeleniny, nezapomeňte, že probiotika jsou obsažena také v jogurtech, kefírech i jiných kysaných výrobcích. Účinek by měl být obdobný.

Zdroj: https://www.wm.edu/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28945458/, https://www.webmd.com/food-recipes/health-benefits-pickles, https://www.dmu.edu/blog/2016/04/the-food-mood-connection/, https://my.clevelandclinic.org/health/articles/14598-probiotics, https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/how-to-get-more-probiotics
.

Doporučené články