Domácí vývar je výživný a nabitý prospěšnými látkami

Vývar je základním kamenem mnoha tradičních kuchyní a jeho zdravotní prospěch je znám již po staletí. Avšak s nástupem rychlých potravin a hotových vývarů se některé z jeho výhod ztratily. Používání bujónů, dochucovacích přípravků nebo polotovarů nejen zničí přirozenou chuť, ale také bude ničit vaše zdraví. Řekneme vám, proč se vždy vyplatí uvařit poctivý vývar.

Kontrola nad ingrediencemi

Domácí vývar umožňuje úplnou kontrolu nad použitými ingrediencemi. Můžete si vybrat kvalitní kosti, čerstvé zeleniny a bylinky. To znamená, že nemusíte řešit přidané konzervanty, nadměrné množství soli nebo umělé chutě, které často najdete v kupovaných alternativách.

Doporučený článek:  Léto je pomalu pryč, šťavnatému ovoci ale ještě není konec. Na maďarské švestky se vyplatí počkat

Větší množství živin

Domácí vývar je bohatý na živiny, minerály a vitamíny, které jsou pro naše zdraví důležité. Kostní vývar obsahuje kolagen, minerály, aminokyseliny a další látky, které jsou prospěšné pro klouby, pleť, vlasy a trávicí systém. Kupované vývary často chybí toto nutriční bohatství.

Zdroj obrázku: Freepik

Léčivé vlastnosti

Vývar se v tradiční medicíně často používá pro své léčivé vlastnosti a doporučuje se hlavně při nachlazení. Má protizánětlivé účinky, může podporovat imunitní systém a má blahodárný vliv na trávicí trakt. Tyto vlastnosti jsou často výraznější v domácím vývaru díky použitým surovinám a dlouhé době vaření.

Doporučený článek:  Zázvor okoření pokrmy špetkou orientu. V těle vypálí zánět a nastartuje libido

Chutnější polévka pro celou rodinu

Domácí vývar má bohatší a autentičtější chuť než kupované alternativy. Můžete si přizpůsobit chuť a sílu vývaru podle svých preferencí. Navíc může být použit jako základ pro obrovskou paletu pokrmů, jako jsou polévky, omáčky, a mnoho dalších.

Zdravé a tradiční stravovací návyky

Používání domácího vývaru může podnítit zdravější stravovací návyky. Když vaříte od základu, máte tendenci používat více čerstvých a celých surovin, což přispívá k pestrosti stravy a snižuje příjem průmyslově zpracovaných potravin.

Zdroj: https://abstractfitness.ca/nutrition/10-reasons-to-drink-homemade-chicken-broth/
.

Doporučené články