Čerstvě nasbíraný medvědí česnek jde zpracovat na několik oblíbených způsobů

Medvědí česnek roste divoce v mnoha částech Evropy a Asie. Patří do stejné rodiny jako cibule, pórek a česnek a má silnou česnekovou chuť a vůni. Listy rostliny jsou jedlé a lze je použít do různých pokrmů.

Proč je pro nás medvědí česnek dobrý

Medvědí česnek je nejen chutný, ale má také několik zdravotních výhod. Má vysoký obsah vitamínu C, který je důležitý pro udržení zdravého imunitního systému. Obsahuje dále alicin, sloučeninu s prokázanými antibakteriálními a protiplísňovými vlastnostmi. Některé studie naznačují, že medvědí česnek může také pomáhat snižovat hladinu cholesterolu a krevní tlak.

Doporučený článek:  Po padesátce je nejlepší čas pro změnu. Zrychlení metabolismu předejde nechtěnému přibírání
Zdroj obrázku: Freepik

Jak medvědí česnek využít

Medvědí česnek lze v kuchyni využít mnoha způsoby. Zde je několik nápadů:

  • Pesto: Pesto z medvědího česneku je oblíbeným způsobem použití této bylinky. Jednoduše smíchejte listy s ořechy, parmazánem, olivovým olejem a citronovou šťávou.
  • Polévky a guláše: Přidejte medvědí česnek do polévek či guláše pro lahodnou česnekovou chuť.
  • Saláty: Medvědí česnek se hodí také do salátů, buď nasekaný nadrobno, nebo ponechaný vcelku.
  • Omáčky: Použijte medvědí česnek k přípravě jednoduché omáčky k masu nebo rybám smícháním listů s trochou smetany a citronovou šťávou.
Doporučený článek:  Zázrak mezi bylinkami vyřeší každý problém s pokožkou. Akné i bradavice budou patřit minulosti

Kde a kdy medvědí česnek najít

Medvědí česnek se obvykle vyskytuje ve vlhkých, stinných oblastech, jako jsou lesy a břehy řek. Obvykle roste od března do května, takže je právě nejlepší čas vydat se na lov. Poznáte ho podle výrazných dlouhých špičatých listů a bílých květů.

Při sběru si ale dávejte velký pozor, abyste si ho nespletli s velmi jedovatou konvalinkou. Rozeznat ho lze tak, že jeho listy jsou delší – dorůstají délky až 40 cm – a při utrhnutí vydávají silně česnekovou vůni. Na druhé straně listy konvalinky žádnou vůni nemají. Rozeznat je od sebe jde také na základě květů. Konvalinka má malé zvonečky, zatímco medvědí česnek zdobí drobné bílé kvítky uspořádané do květenství o 10 až 20 květech.

Zdroj: https://www.herbazest.com/herbs/bears-garlic, https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-247/bears-garlic, https://www.countryfile.com/how-to/food-recipes/wild-garlic-guide-where-to-find-how-to-cook-it-and-recipe-ideas/, https://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/how-to-use-wild-garlic, https://www.helsenorge.no/en/poison-information/planter-og-bar-a-a/how-to-avoid-mistaking-lily-of-the-valley-for-wild-garlic/
.

Doporučené články