Jednu ze základních složek stravy lidí po celém světě tvoří už po tisíce let rýže, nejčastěji bílá. Nahrazuje brambory, přidáváme ji do polévek, salátů, a dokonce i dezertů. Ale stále častěji se ozývají hlasy, že lepší volbou je hnědá rýže. Ta se liší od bílé nejenom barvou. Proč vyměnit bílou rýži za hnědou?
Zůstává celé zrno
Rýžová zrna se liší barvou, tvarem, velikostí, nutriční hodnotou i chutí. Nejčastěji se konzumuje bílá rýže. Uvaříte ji rychle a zasytí vás, na druhou stranu je ale chudá na živiny. Hnědá rýže je v tomto ohledu lepší volbou. I když potřebujeme více času na její uvaření, nutričně je mnohem cennější, protože si zachovává celé zrno.
Nižší glykemický index
Hnědá rýže nahradí brambory, krupici a těstoviny, je ideální pro orientální pokrmy. Poskytuje tělu vitamíny, minerály a antioxidanty jako vitamíny B (včetně vitamínu B1 a vitamínu B6), vitamín E, vápník, železo, mangan, hořčík, fosfor, selen, zinek, draslík. Jde zároveň o cenný zdroj bílkovin a vlákniny. Glykemický index hnědé rýže je navíc nižší než u bílé rýže, pohybuje se kolem 50–55.
Přínosy hnědé varianty
Hnědá rýže je dobrým zdrojem fenolů a flavonoidů, antioxidantů, které chrání tělo před volnými radikály, již poškozují buňky. Podle studií mohou antioxidační vlastnosti rýže sloužit jako prevence mnoha chorob, včetně srdečních onemocnění, některých typů rakoviny a diabetu 2. typu, tím, že se cukr díky vysokému obsahu vlákniny uvolňuje pomaleji, je glykémie stabilnější. Díky ní se budete cítit delší dobu sytí, což se pozitivně promítne při snižování nadváhy. Podle jedné studie ženy s nadváhou, které po dobu šesti týdnů konzumovaly hnědou rýži, významně snížily svou hmotnost i obvod pasu ve srovnání se ženami, které konzumovaly stejné množství bílé rýže. Hnědá rýže je přirozeně bezlepková a je prospěšná pro srdce, protože obsahuje hořčík. Kromě toho snižuje hladinu cholesterolu.
Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/brown-vs-white-rice