Domácí jablečný mošt si snadno připravíme do zásoby na zimu

Máte-li vlastní zahradu a na ní jabloně, tak v případě velké úrody pravděpodobně hledáte možnosti, co z jablek všechno připravit. Ta kvalitní a nepoškozená se ukládají na zimu do bedýnek. Pak ovšem máte jablka padaná a různě potlučená, která je ovšem ještě možné zpracovat. Někdo z nich suší křížaly, jiní je dávají na mošt. Jak ho připravit?

Základem je lis na ovoce

Abyste mohli moštovat, musíte vlastnit lis na ovoce. Lze použít i odšťavňovač, nemáte-li zrovna ke zpracování hromadu jablek. Ale v případě většího množství se vyplatí mít tento přístroj doma. Pracuje se na něm manuálně za pomoci tlaku.

Doporučený článek:  Čtyři způsoby, jak snadno a rychle ohřát párky

Jak nachystat jablka k moštování

Než budete moct dát jablka do lisu, musíte je předpřipravit. Je to poměrně zdlouhavá práce, ale vyplatí se. Jablka omyjete a odkrojíte poškozené a otlučené části. Pak vykrojíte jadřinec a nakrájíte je na menší čtvrtky. Je třeba je nastrouhat, což lze zvládnout i v ruce na struhadle. Aby vám přitom neupadly ruce, můžete použít kuchyňský robot, ve kterém je to rychlejší a pohodlnější. Jablka nastrouhejte nahrubo.

Zdroj obrázku: Freepik

Vlastní lisování šťávy

Lis opláchněte čistou vodou a zbavte ho nečistot. Do dřevěné nádoby postupně dejte nastrouhaná jablka, která zatížíte a postupně budete utahovat šroub, a tím lisovat jablečnou šťávu. Tu sbírejte nejlépe do plastové nebo kameninové nádoby. Ale to ještě není všechno. Samozřejmě, že mošt z jablek nejlépe chutná čerstvý. Máte-li ho ale několik desítek litrů, je třeba ho uchovat na pozdější dobu. To znamená, že bude třeba mošt sterilizovat.

Doporučený článek:  Chřest připravený na másle je ideálním doplňkem jarního jídelníčku

Jak sterilizujeme mošt

Jablečný mošt necháte v nádobě po dobu 24 hodin usadit. Drobné části přitom klesnou ke dnu. Pak ho opatrně slijete a naplníte jím zavařovací sklenice nebo láhve, které by měly být čisté. Nyní budete uzavřené láhve s moštem sterilizovat ve vodní lázni pod dobu 25 minut při teplotě 85 °C, abyste zničili choroboplodné zárodky. Pak necháte mošt vychladnout a uložíte sklenice na suchém a chladném místě.

Zdroj: https://lilluna.com/apple-cider/
.

Doporučené články