Díky zavařování můžeme z letní úrody těžit po celý rok. Jednoduchý proces zvládne každý

Domácí zavařeniny jsou surovinami, které v zimě, jako když najdete. Jsou chutnou a zároveň levnou variantou, dostupné jsou po celý rok a navíc není složité si je připravit doma. Jestliže to tak uděláte, můžete si být jistí, že budete mít výrobek bez sladidel, barviv nebo dalších látek, které nejsou vhodné pro lidské tělo. Aby vám ale zavařeniny vydržely déle čerstvé, je nutné znát přesný postup zavařování.

Co je to vlastně pasterizace konzerv?

Proč byste měli přírodní suroviny pasterizovat? Je to úprava, která je ochrání před rychlým zkažením. Sklenice na zavařování se ohřejí na teplotu mezi 60 a 100 stupni. Vysoká teplota zničí mikroorganismy a enzymy, které se ve sklenicích mohou nacházet. Pasterizací ale zachováte hlavně chuť ovoce nebo zeleniny a také jejich nutriční hodnotu, kvůli které potraviny jíme.

Doporučený článek:  Při čištění spár přijdou vhod suroviny z kuchyně

Můžete si dokonce vybrat mezi dvěma typy zavařování – mokrým a suchým. První se dělá pomocí hrnce s vodou, ten druhý zase probíhá v troubě. Ovocné nebo zeleninové zavařeniny pak mohou vydržet ve sklepě i dlouhé měsíce. Můžete si například připravit džem, který se většinou dělá z celých kousků ovoce. Přidává se do něj cukr, což pro některé lidi není žádoucí.

Zdroj obrázku: Freepik

Kompoty si můžete vyrobit snadno doma

Doma si můžete připravit hned několik druhů džemu, lišit se mohou podle obsahu ovoce. Protlaky jsou také zavařeniny, kdy se propasíruje část ovoce nebo zelenina, která jinak nejde zpracovat. Sem patří slupky, semínka nebo jádra semen. Vyrobit si můžete také koncentráty, které jsou vhodné pro začátečníky. Marmeláda je další způsob, jak si ovoce uchovat delší dobu. Jaké nádoby jsou vhodné pro pasterizaci?

Doporučený článek:  Triky pro nejlepší palačinky: stačí málo a nebudou se již nikdy lepit ani trhat

Můžete si skladovat sklenice s víčky nebo skleněné lahve. Důležité je, aby nádoby byly skutečně ze skla. Musí se pečlivě vymýt, můžete je také sterilizovat, abyste je zbavili bakterií. Následná pasterizace už je jednoduchý proces, který zvládne každý.

Zdroj: https://www.lazzaris.com/en/magazine/how-to-make-jam-at-home/
.

Doporučené články