Čerstvé bylinky z obchodu mohou růst doma ještě celý rok. Počáteční péče se vyplatí

Četné kulinářské pořady vysílané v televizi a na internetu způsobily boom v domácím vaření. Je známo, že čerstvé bylinky chutnají mnohem lépe než sušené a není problém je dnes sehnat v prakticky každém supermarketu. Problémy ale začínají po přinesení sazenice domů. Rostlina rychle usychá, chřadne a nakonec úplně uhyne.

Rostliny byly vypěstovány ve specifických podmínkách

Všechny kupované bylinky jsou pěstované ve sklenících, kde jim nechybí slunce, živiny ani vláha. To má i své stinné stránky – takové rostliny nejsou adaptované na jiné podmínky a mají problém s přežitím mimo skleník. Navíc špatně snášejí transport do obchodů, kde se navíc skladují v chladicích boxech, které je doslova zmrazí a zpomalí proces růstu. Vlivem teplotního šoku pak ještě víc zeslábnou a brzy po nákupu usychají.

Doporučený článek:  Ke konci léta přichází ideální čas pro sázení levandule. Její vůně vnese domů kousek Provence

Rostlina, která je zmrazená, nezalévaná a bez jakýchkoliv živin, je následně na chvíli přenesená na pulty obchodů, odkud si ji neseme domů. To je pro ni další šok, tentokrát spojený také se změnou světelných podmínek a vlhkosti. Taková rostlina je velmi zranitelná vůči patogenům a snadno ji napadnou například spory plísní. I takovou rostlinu ale lze zachránit, aby vydržela mnohem déle než pár dní.

Zdroj obrázku: Freepik

Co s rostlinou po příchodu domů?

V první řadě bychom měli přinesenou rostlinu co nejvíce ostříhat. Ideální výška je asi 6 centimetrů. Odříznuté stonky lze ihned použít k přípravě jídla nebo usušit a odložit na později. Odstraněním výhonků bude moci k rostlině pronikat více světla. Dalším důležitým krokem je přesazení do většího květináče s úrodnou půdou.

Doporučený článek:  Nejlepší lék na nachlazení má každý v kuchyni. Majoránka přinese rychlou úlevu

Zatímco majoránka, bazalka nebo tymián zakoření mělce a stačí jim menší květináč. Rozmarýn, estragon, máta a meduňka potřebují více prostoru. Dno květináče zakryjte keramzitem nebo štěrkem. Přesazené rostliny umístěte na světlé, ale chladnější místo. V zimě je chraňte před mrazem a nezapomeňte na pravidelnou zálivku. Brzy vyraší nové výhonky.

Zdroj: https://homeguides.sfgate.com/can-fresh-herbs-supermarket-replanted-78005.html
.

Doporučené články