Málokdo umí kopřivu opravdu ocenit. Zdánlivý plevel patří mezi nejcennější byliny

Kopřivy máte pravděpodobně na zahradě nebo je potkáváte při procházce přírodou. Rostou prakticky všude a často je vnímáme jen jako plevel, který nás může spálit. Ve skutečnosti se jedná o cennou bylinu, kterou můžete využít pro své zdraví. Kopřivy mají močopudné vlastnosti, mírní záněty, usnadňují trávení a zlepšují stav pokožky, vlasů i nehtů. Jak můžete kopřivu využít?

Proč kopřivy pálí?

Kopřivy jsou trvalky, které se nachází po celém světě. Charakteristickou vlastností je jejich schopnost popálit kůži. K tomu dochází, protože kopřiva je pokryta žahavými chloupky, které působí jako malé jehličky. Jakmile se kopřivy dotkneme, prasknou malé bublinky, ze kterých se uvolní dráždivá tekutina, a chloupky ji rozptýlí po naší pokožce. Tímto mechanismem se rostlina chrání.

Doporučený článek:  Sedací koupele přinesou rychlou úlevu od bolesti a zánětu. Bylinky jsou skutečný zázrak
Zdroj obrázku: Freepik

Živiny a vlastnosti kopřiv

Kopřivy jsou neuvěřitelně zdravé. Listy i kořen kopřivy obsahují vitamíny A, C, K a skupiny B, vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík a sodík. Kromě toho obsahují také kyselinu linolovou, linolenovou, palmitovou, stearovou a olejovou, kempferol, kvercetin a lutein. Poslední zmíněné fungují jako antioxidanty, které chrání tělo před volnými radikály.

Kopřivy obsahují mnoho sloučenin, které snižují zánět v těle. Podle některých vědců můžou léčit nezhoubné zvětšení prostaty, ale bylina je užitečná také při léčbě problémů s močením. Pomůže rovněž při vysokém krevním tlaku a mírných nemocech dýchacích cest. Stabilizuje hladinu cukru v krvi a stimuluje sekreci žaludečních šťáv, což usnadňuje trávení. Navíc posiluje vlasy, kůži a nehty. Pozitivních vlastností má skutečně hodně.

Doporučený článek:  Bylinky kuchyni skvěle doplní. Využití najdou v marinádách i nápojích

Jak ji správně využít?

Kopřivy jsou dostupné ve formě sušených listů, extraktů, kapslí nebo tablet. Vyrobit si můžete tinkturu nebo kopřivovou šťávu. Tuto bylinu můžete najít také v mastech, krémech nebo šamponech. Listy kopřivy jsou vhodné do polévky, muffinů, dušených pokrmů nebo smažených jídel. Konzumovat a použít je můžete mnoha způsoby podle toho, jakých výsledků chcete dosáhnout.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/health-benefits-nettle-leaf#1
.

Doporučené články