Málokdo umí kopřivu opravdu ocenit. Zdánlivý plevel patří mezi nejcennější byliny

Kopřivy máte pravděpodobně na zahradě nebo je potkáváte při procházce přírodou. Rostou prakticky všude a často je vnímáme jen jako plevel, který nás může spálit. Ve skutečnosti se jedná o cennou bylinu, kterou můžete využít pro své zdraví. Kopřivy mají močopudné vlastnosti, mírní záněty, usnadňují trávení a zlepšují stav pokožky, vlasů i nehtů. Jak můžete kopřivu využít?

Proč kopřivy pálí?

Kopřivy jsou trvalky, které se nachází po celém světě. Charakteristickou vlastností je jejich schopnost popálit kůži. K tomu dochází, protože kopřiva je pokryta žahavými chloupky, které působí jako malé jehličky. Jakmile se kopřivy dotkneme, prasknou malé bublinky, ze kterých se uvolní dráždivá tekutina, a chloupky ji rozptýlí po naší pokožce. Tímto mechanismem se rostlina chrání.

Doporučený článek:  Oblíbené bylinky do kuchyně vyrostou i na parapetu za oknem
Zdroj obrázku: Freepik

Živiny a vlastnosti kopřiv

Kopřivy jsou neuvěřitelně zdravé. Listy i kořen kopřivy obsahují vitamíny A, C, K a skupiny B, vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík a sodík. Kromě toho obsahují také kyselinu linolovou, linolenovou, palmitovou, stearovou a olejovou, kempferol, kvercetin a lutein. Poslední zmíněné fungují jako antioxidanty, které chrání tělo před volnými radikály.

Kopřivy obsahují mnoho sloučenin, které snižují zánět v těle. Podle některých vědců můžou léčit nezhoubné zvětšení prostaty, ale bylina je užitečná také při léčbě problémů s močením. Pomůže rovněž při vysokém krevním tlaku a mírných nemocech dýchacích cest. Stabilizuje hladinu cukru v krvi a stimuluje sekreci žaludečních šťáv, což usnadňuje trávení. Navíc posiluje vlasy, kůži a nehty. Pozitivních vlastností má skutečně hodně.

Doporučený článek:  Šťovíkovou polévku si můžeme vychutnat po celý rok. Šťovík zavařený ve sklenici je ideální varianta

Jak ji správně využít?

Kopřivy jsou dostupné ve formě sušených listů, extraktů, kapslí nebo tablet. Vyrobit si můžete tinkturu nebo kopřivovou šťávu. Tuto bylinu můžete najít také v mastech, krémech nebo šamponech. Listy kopřivy jsou vhodné do polévky, muffinů, dušených pokrmů nebo smažených jídel. Konzumovat a použít je můžete mnoha způsoby podle toho, jakých výsledků chcete dosáhnout.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/health-benefits-nettle-leaf#1
.

Doporučené články