Na celém světě existuje více než 45 různých druhů dýní. Jedná se o jeden z nejchutnějších a nejvýživnějších druhů zeleniny, proto se často používá při vaření. Pokud si nadcházející podzim nedokážete bez dýňových pokrmů představit, vyzkoušejte recept na lahodnou dýni v octu. Chuť babího léta si tak zachováte po celý rok.
Dýně jsou velmi zdravé
Dýně je cenným zdrojem živin. Obsahuje spoustu betakarotenu, rostlinného barviva patřícího do skupiny karotenoidů. Právě díky němu vděčí dýně za svou specifickou barvu a silné protizánětlivé vlastnosti. Snižuje riziko rakoviny, díky vitamínu C posiluje imunitní systém a účinně bojuje proti vráskám a projevům stárnutí pleti. Má vysoký obsah vlákniny, je nízkokalorická a lehce stravitelná.
Dýňová semínka jsou bohatá na vitamín E, C, A, K a B6, dále kyselinu listovou, fosfor, zinek, vápník a železo. Díky přítomnosti fytosterolů a omega-3 mastných kyselin snižují hladinu LDL cholesterolu. Zmírňují deprese a migrénu. Na podzim připravená dýně naložená v octu se bude hodit jako přísada k mnoha jídlům.
Jak dýni v octu připravit?
Na 4 sklenice budete potřebovat 3 kg máslové dýně nebo dýně hokaido, 1,2 litru vody, 200 ml 10% lihového octa, 14 hřebíčků, 4 zrnka nového koření, 240 g cukru a lžičku soli. Dýni oloupeme, zbavíme pecek a nakrájíme na kousky. Osolenou vodu přivedeme k varu a vaříme dýni doměkka. K přípravě nálevu do hrnce nalijeme vodu, přidáme cukr a koření a vaříme, dokud se cukr nerozpustí. Zalijeme octem, znovu přivedeme k varu a odstavíme. Sklenice plníme dýní a zaléváme nálevem.
Sklenice zašroubujeme, otočíme vzhůru nohama a počkáme, než vychladnou. Pasterizace není potřeba. Takto upravená dýně se hodí jako doplněk k salátům nebo příloha k večeři. Stává se, že dýně v octu po čase ztmavne. To je následkem přítomnosti hřebíčku, který barví dužinu. Pokud nezapáchá, je zcela bezpečné ji jíst, případně nálev můžeme před nalitím do sklenic scedit.
Zdroj: https://www.eatthis.com/canned-pumpkin-ideas/