Káva prodlužuje život. Tři šálky každý den posílí srdce, zlepší funkce mozku i naši náladu

Ráno bez lahodného šálku kávy? Mnozí si jen těžko představí, že by svůj den nenastartovali s černým voňavým mokem. A většinou u milovníků kávy nebývá ranní hrnek poslední, ale následuje další během dopoledne či po obědě, kdy je potřeba nabudit organismus k dalším výkonům. Káva dodává energii, ale má i další zdravotní benefity, byť se to s kofeinem nesmí příliš přehánět. Kolik šálků kávy se tedy denně doporučuje vypít, aby se předešlo riziku kardiovaskulárních onemocnění?

Přes 2,2 kilogramu kávy na každého

V Česku vypije podle Českého statistického úřadu každý průměrně 2,2 kilogramu kávy, přičemž kávě holduje přes 80 procent Čechů, přibližně polovina tuzemců vypije dva až tři šálky denně, čtvrtina jeden hrnek denně a dvě procenta přes šest kofeinových nápojů. A není divu, že je tolik milovníků tohoto lahodného moku, protože kvalitní káva dodá energii, podporuje metabolismus, zlepšuje kognitivní funkce mozku, především koncentraci, a podle odborníků je zdrojem antioxidantů. Obsažený kofein zlepšuje krevní oběh i spalování tuků. Je lékem na depresi a podle lékařů snižuje riziko onemocnění cukrovkou, Parkinsonovou nebo Alzheimerovou chorobou a zlepšuje fungování jater.

Doporučený článek:  Začátek podzimu je bohatý na sezónní ovoce a zeleninu
Zdroj obrázku: Freepik

Tři šálky a dost

Otázkou je, zda je káva prospěšná v jakémkoli množství. Odborníci doporučují obezřetnost, protože maximální denní doporučená dávka pro dospělého je 400 mg kofeinu. To odpovídá přibližně čtyřem espressům, přičemž musí být mezi jednotlivými dávkami několikahodinový odstup. Ideální rozložení je ráno, v poledne a okolo 15. hodiny, kdy káva povzbudí pro druhou polovinu dne. A není řeč jen o klasické zrnkové kávě, ale také o instantní, byť obsahuje kofeinu o něco méně. Prospěšnost kávy snižuje přidávaný cukr, mléko nebo smetana, a zatímco káva neobsahuje žádné kalorie, těmito přísadami se kalorický příjem zvyšuje.

Doporučený článek:  Silná trojka proti každému nachlazení: s přehledem si poradí i s chlapskou rýmičkou

Káva pro zdraví

A proč pít kávu? Podle studie zveřejněné v časopise JAMA Internal Medicine snižuje jeden hrnek kávy riziko srdeční arytmie o tři procenta, k tomu dochází k menším projevům ospalosti a k třicetiprocentnímu zlepšení střevní peristaltiky. Vědci také upozorňují na zlepšení stavu střevní mikroflóry při pravidelném pití kávy. V rámci dalšího výzkumu pak výzkumníci z Coloradské univerzity došli k závěru, že dvě dávky espressa denně snižují riziko srdečního selhání až o 30 procent, protože kofein harmonizuje hladinu inzulínu v těle. Pití kávy je prospěšné i s ohledem na snížení rizika úmrtí na kardiovaskulární onemocnění až o pětinu, což potvrdili odborníci z Velké Británie ve studii publikované v periodiku European Journal of Preventive Cardiology. Podle tohoto výzkumu navíc tři šálky denně snižují riziko onemocnění Parkinsonovou chorobou až o třetinu.

Zdroj: https://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/2047487320914443, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7282261/, https://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/fullarticle/2786215, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5445139/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1120973/, https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/9-reasons-why-the-right-amount-of-coffee-is-good-for-you, https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/pruzkum-vice-nez-polovina-cechu-pije-denne-dve-az-tri-kavy/2096689, https://www.acc.org/About-ACC/Press-Releases/2022/03/23/17/55/Good-News-for-Coffee-Lovers-Daily-Coffee-May-Benefit-the-Heart, https://coffeeaffection.com/health-benefits-drinking-espresso/
.

Doporučené články