Acylpyrin ochrání pěstovanou zeleninu před plísňovým onemocněním

Při pěstování rajčat nebo okurek je velkým strašákem každého zahrádkáře plísňové nebo jiné houbové onemocnění, které je může napadnout. Zpravidla se to stane tehdy, když je delší dobu vlhko. Je to nepříjemné a je třeba proti tomu účinně bojovat. Nejčastěji vhodným postřikem. Ten si ale můžete připravit i z domácích prostředků, nemusíte kupovat nic speciálního. Jak na to?

Máte ho určitě doma v lékárničce

Málokoho by napadlo, že acylpyrin, který má řada lidí doma ve své domácí lékárničce, může být velkým pomocníkem proti nemocem rostlin. Když může pomoci lidem, proč ne i rostlinám? Acylpyrin se běžně používá proti horečce i bolestem zad, hlavy či svalů. U rostlin může působit jako prevence proti houbovým nemocem. Jak dále jim prospěje?

Doporučený článek:  Některé potraviny ztratí v mrazáku svou chuť nebo strukturu

Výhody acylpyrinu

Když použijete postřik s acylpyrinem, zvýšíte toleranci rostlin proti vysokým teplotám. Lék se podílí na opravě přerušených řetězců DNA, posiluje imunitní systém, urychluje klíčení semen, zvyšuje růst a zlepšuje hojnost úrody. Jak je patrné, má acylpyrin řadu výhod, pro které se vyplatí ho na zahradě využívat. Jeho roztok ochrání rostliny před infekcemi.

Zdroj obrázku: Freepik

Na které rostliny je možné acylpyrin použít

Postřik s obsahem acylpyrinu můžete aplikovat na rajčata, brambory, okurky, papriky, hrušně, jabloně a třešně. U řezaných rostlin ve váze prodlužuje dobu, kdy vydrží v čerstvém stavu.

Doporučený článek:  Každý typ vína skvěle doplní jiný pokrm. Existuje ideální kombinace pro dezert i hlavní chod

Na jeden litr studené vody se používá jedna tableta acylpyrinu. Necháte ho dobře rozpustit a pak už jen stačí směs nalít do konve a začít zalévat. Nebo si připravený roztok nalijete do nádoby s rozprašovačem a použijete jako postřik. Ten by ale měl mít pokojovou teplotu.

Kdy je vhodné postřik aplikovat

Postřik s acylpyrinem se používá buď brzy ráno, nebo zase až večer po západu slunce, aby nedošlo k poškození rostlin slunečními paprsky. Zalévat stačí jednou za dva až tři týdny. Pro rostliny, které mají rády alkalické prostředí, není roztok s acylpyrinem vhodný.

Zdroj: https://decor-uk.com/ideas/aspirins-for-healthy-indoor-plants-and-in-the-garden-too/
.

Doporučené články