Podzimu vládnou dýně. Poznat skutečně zralou zeleninu může být ale oříšek

Dýně patří mezi oblíbené potraviny, protože si ji snadno můžete vypěstovat doma na zahradě a její využití v kuchyni se ničemu nevyrovná. Hodí se nejen do polévek, ale také omáček a lidé ji hojně využívají také do dezertů. Její chuť je možná nic moc, ale pokud k ní přidáte správné koření, můžete se těšit na pokrm, který si zamilujete.

Dejte pozor na zralost dýně

Pokud se rozhodnete pro koupi obyčejné dýně, musíte se dívat, jestli kupujete zralý plod. Tato zelenina obsahuje spoustu vitaminů a dalších živin, které jsou pro naše tělo důležité. Dřív než ji koupíte, je proto dobré vědět, jak zralá dýně vypadá a co na ní hledat. Pokud byste přišli domů a zjistili, že dýně zralá není, můžete ji maximálně vyhodit a to by byla škoda nejen zeleniny, ale také peněz.

Doporučený článek:  Ručník pověšený v myčce pomůže k dokonalému usušení nádobí

V dýni najdete především vitaminy A, E nebo C, ale také minerály, jako je zinek, hořčík nebo vápník. Pokud vyberete zralou dýni, její chuť bude výrazná. Bohužel většina supermarketů nabízí dýně, u kterých musíte doma ještě počkat, až dozrají. Proto je dobré vědět, jak poznat zralou dýni, abyste si ji mohli vychutnat hned.

Zdroj obrázku: Freepik

Co hledat na zralé dýni?

Pokud se rozhodnete pro koupi dýně, je nutné sledovat především její barvu. Zralá dýně totiž bude sytě oranžová a nebude mít na sobě žádné jiné odstíny. Kromě barvy ale sledujte také její strukturu. Nebojte se vzít dýni do ruky a prozkoumat ji ze všech stran. Slupka dýně by měla být tvrdá, a pokud na ni zaklepete a ozve se dutý zvuk, můžete si ji koupit, protože je zralá.

Doporučený článek:  Citrusové slupky vyčistí vodní kámen v koupelně a umyjí špinavý dřez

Dýni pak můžete využít k výrobě polévky, ale také různých omáček. Hodně často se dýně používá také k vydlabávání, zvlášť v období Halloweenu, její vnitřek pak můžete využít právě do dezertů nebo podobných pokrmů. Hodí se také do zeleninových salátů. Dýni si můžete snadno vypěstovat i doma, stačí zasadit semínka. Některým lidem dýně vyroste, i když to sami nečekají.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/edible/vegetables/pumpkin/how-to-tell-when-pumpkins-are-ripe.htm
.

Doporučené články