5 mýtů okolo inzulinorezistentní diety, které mohou pacientům zbytečně přitížit

Nadváha, zdravotní obtíže a pak verdikt lékaře: inzulínová rezistence. Kromě medikace je nejúčinnější metodou boje s touto diagnózou držení diety zahrnující potraviny s nízkým glykemickým indexem. Říkáte si, co je to za život bez cukru, výrobků z mouky nebo ovoce? První reakce na vyřčenou diagnózu jsou jistě rozpačité, tím spíše, když okolo diet koluje celá řada mýtů. Které provázejí inzulinorezistentní dietu a proč je třeba ji dodržovat?

Mýtus #1: Několik jídel denně a k tomu svačiny

Mantra o pěti jídlech denně se objevuje neustále, ale tento stravovací režim není vhodný pro všechny, mnozí po něm mohou neúměrně tloustnout. U pacientů s inzulínovou rezistencí je navíc potřeba, aby po jídle došlo k asi čtyřhodinové pauze, aby mohla hladina inzulínu poklesnout. Bohatě postačují čtyři jídla denně v 8, ve 12, v 16 a ve 20 hodin. Mimo tyto hodiny se nedoporučuje jíst nic a platí to i pro zobání, oříšky nebo drobné pamlsky.

Doporučený článek:  Cena zeleniny roste, tyto druhy ale nestojí mnoho a prospějí zdraví

Mýtus #2: Nevhodné pořadí stravy

Sýr se šunkou a zeleninou na chlebu, typická snídaně, která není pro pacienty s inzulínovou rezistencí vhodná. Vhodnější je začít zeleninou, následně přidat bílkoviny a tuky, na závěr sacharidy. Ideální jsou pro tyto účely mrkev, kousek papriky nebo okurky. Dát si po misce rajčatového salátu kousek pizzy pak není takovým prohřeškem, jak by se mohlo zdát, navíc nedojde ke stavům inzulínové rezistence s touhou po sladkém.

Zdroj obrázku: Freepik

Mýtus #3: Glykemický index vs. glykemická zátěž

Základem inzulinorezistentní diety je konzumace výrobků s nízkým glykemickým indexem (GI), protože nezvyšují příliš a ani rychle hladinu cukru v krvi. Zcela nevhodné jsou potraviny s vysokým GI, jako jsou brambory, vařená kořenová zelenina, výrobky z mouky, těstoviny, sladkosti, pivo, džusy a dezerty. Vhodné je posuzovat jídlo jako celek, brambory pečené ve slupce spolu se zeleninovým salátem a kouskem libového masa totiž už takovou glykemickou zátěží nejsou, obdobně se může kombinovat jinak nevhodný banán s bílým jogurtem nebo tvarohem.

Doporučený článek:  Na nevhodně zvolenou dietu upozorní naše tělo samo

Mýtus #4: Přesvědčování ostatních o pravidlech diety

Dodržování nízkoglykemické diety je náročné, ale je jedinou možností, jak dostat inzulín pod kontrolu, proto není důležité přesvědčovat ostatní, kteří mohou mít jiný pohled na věc nebo nemají dostatečné znalosti. Při setkávání s přáteli nebo s rodinou se snažte vybírat z nabízených pokrmů vhodné varianty a doplňujte je zeleninou tak, abyste se cítili dobře. Tento přístup je mnohem vhodnější než se stresovat vysvětlováním a přesvědčováním ostatních, kteří mají jiný názor a budou vám vnucovat alespoň kousek narozeninového dortu nebo sklenici piva. Jedná se pouze o vaše zdraví.

Doporučený článek:  Jarní detox je každý rok velmi populární. Základem je postupovat obezřetně, jinak hrozí i problémy

Mýtus #5: Někde se najím

Držet dietu s nízkým GI je náročné v domácím prostředí a ještě horší mimo domov, kde jsou v nabídce pouze potraviny s vysokým GI, jako jsou sladké pečivo, chlebíčky, párky v rohlíku, pizza nebo jiné pochutiny. Z toho důvodu se doporučuje vždy mít svačinu s sebou. Do krabičky stačí připravit neslazený jogurt, oloupanou mrkev nebo vajíčko či hrst ořechů. Nezapomeňte, že nedodržování diety je jen krůček k rozvinutí cukrovky 2. typu, což je velmi závažné onemocnění.

Zdroj: https://dafnachazin.com/insulin-resistance-myths/
.

Doporučené články