Žloutnutí okurek může souviset s nedostatečnou péčí i chorobami a škůdci

Zahradničení je naplňující práce pro mnoho lidí. Není nic lepšího, než když vidíte, jak vaše zahrádka roste a plodí. Váš čas a vynaložené úsilí budou zúročeny. Není ale nic horšího, než když investujete čas a energii do pěstování rostlin s nežádoucím výsledkem. Například pěstování okurek patří mezi oblíbené. Jejich využití v kuchyni, a nejen v ní je obrovské. Snadno se ale může stát, že nesprávnou péčí úroda zežloutne, což může vést k problémům. Co způsobuje tento stav a jak zakročit, abyste včas zachránili úrodu?

Doporučený článek:  Stop zbytečnému plýtvání. Menu připravené ze starého chleba nadchne celou rodinu

Důvody žloutnutí

Okurky a jejich listy mohou žloutnout z několika důvodů. Na vině není jen špatná péče, ale také choroby nebo škůdci. Častým důvodem je špatně živená půda. Nízká hladina živin nezbytných pro vývoj rostlin může způsobit žloutnutí listů a omezit tak samotný růst rostliny. Ačkoliv mají okurky rády teplo, ostré slunce a vysoká teplota můžou listy vysušit, což vede k zežloutnutí. Neměli byste to přehánět se zavlažováním. Nadměrná vlhkost vede k hnilobě kořenů okurek, což rovněž způsobuje žloutnutí listů.

Doporučený článek:  Svědění a otok po bodnutí komárem zklidní aloe vera, ovesné vločky nebo čajovníkový olej
Zdroj obrázku: Freepik

Pozor na další chyby

Při výsadbě dbejte na patřičný rozestup mezi jednotlivými okurkami. Velká koncentrace okurek vedle sebe vede ke zhoršení podmínek, a tudíž i ke žloutnutí. Zbystřit byste měli i v případě, že předchozí možnosti se nepotvrdily. Zde už se může jednat o problém škůdců nebo různých chorob.

Když už spatříte žluté listy, je potřeba jednat rychle, jinak hrozí uhynutí okurky, což určitě nechcete.

V případě škůdců si vyrobte postřik

Pro záchranu okurek je nutné zjistit příčinu a podle ní postupovat. Takže pokud je na vině špatně živená půda, dodejte půdě živiny nejrůznějšími hnojivy. Při problému se slunečním svitem jim poskytněte stín od určité hodiny nebo se zbavte přebytečné vlhkosti využitím hydrogelu, který po vložení do půdy postupně zavlažuje kořeny.

Doporučený článek:  Kouzelné koření s neopakovatelnou vůní: skořice potěší rostliny na zahradě i doma v květináči

Skvěle poslouží domácí postřiky vůči škůdcům. Nabízí se postřik z vratiče nebo přesličky rolní. Účinný je také cibulový extrakt, jehož pach škůdci nesnesou.

Zdroj: https://www.gardenerbasics.com/blog/cucumber-leaves-turning-yellow
.

Doporučené články