Rododendrony lze hnojit přípravkem z banánové slupky nebo kávovou sedlinou

Rododendron je krásný keř, který lze kvůli krásným květům často vidět na zahradách. Kvete od dubna do června a nelze přehlédnout, nejedná se totiž o nějak malý keř. Abyste si ho mohli plně užít, je třeba správně hnojit.

Dvě hlavní období pro hnojení

Je důležité dávat pozor, kdy se rododendrony hnojí. Pokud je půda hnojena v nesprávný čas, může to způsobit narušený vývoj. Navíc se může stát, že keř bude kvést méně. Při příliš pozdním hnojení může dojít až k vymrznutí.

Doporučený článek:  Vodní kámen vyčistí jedlá soda nebo ocet

První období, kdy je vhodné hnojit, je předjaří. Půda by se měla obohatit ještě předtím, než se objeví první poupata. Vhodné měsíce jsou tedy březen nebo duben. V této době potřebuje rostlina zejména dusík a vysoký obsah fosforu a draslíku.

Druhý termín pro hnojení je podzim. Konkrétně září a říjen. Při tomto hnojení se keř připravuje na přezimování. Draslík a fosfor posílí kořeny, kde se hromadí živiny, a keř tak bude schopen přežít mráz. Pokud hnojíme téměř na konci vegetačního období, nedosáhneme požadovaných výsledků.

Doporučený článek:  Sladký a šťavnatý meloun poznáme v obchodě podle barvy i dutého zvuku
Zdroj obrázku: Freepik

Domácí hnojiva

Lze použít například banánové slupky. Příprava je velmi jednoduchá. Potřeba jsou jen dvě banánové slupky a litr vody. Slupky vložte do nádoby a tuto naplňte vodou (lze použít i dešťovou). Nádobu zakryjte a postavte na tmavé místo. Nechte odstát asi dva týdny. Následně sceďte slupky a dostanete tekuté hnojivo. Je vhodné jej ředit vodou v poměru 1 : 4.

Další možností je využití kávové sedliny. Potřeba bude asi sklenice kávové sedliny, deset litrů vody a nádoba. Do nádoby vložte sedlinu a zalejte ji vodou. Roztok nechte několik minut ležet. Potom vše promíchejte a hnojivo je hotové.

Doporučený článek:  Strom štěstí vnese do domova radost a krásu zelených lístků. Kyselý drink ho rozzáří

Dá se využít také koňský hnůj. Mimo hnojení půdy se může hnojit přímo na listy, a to tak, že se hnojivo určené na rododendrony rozpustí ve vodě a nastříká se na listy.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/shrubs/rhododendron/fertilizing-rhododendrons.htm
.

Doporučené články