Více než studené nápoje ochladí tělo v létě horký čaj

Většina lidí v horkém počasí sáhne po zmrzlině nebo vychlazených nápojích. Jak se však ukazuje, mohou mít přesně opačný efekt, než jaký očekáváme. Obyvatelé oblastí, kde teploty stoupají k tropickým hodnotám, doporučují horký čaj. Proč zrovna horký čaj?

Působení horkého čaje

Okolní teplota přes 25 °C nutí tělo k udržení správné tělesné teploty pocením, které umožňuje regulaci tepla v organismu. Abyste vyvázli z veder bez větších problémů, je nutné pravidelně pít hodně tekutin.

Nejčastěji v létě vyhledáváme studené nápoje rovnou z lednice, pijeme ledovou kávu, nebo do nápojů přidáváme kostky ledu. Takováto řešení poskytnou úlevu jen na krátkou dobu. Velké množství studených nápojů nebo zmrzliny zpomaluje krevní oběh a zužuje cévy, což ztěžuje přenos tepla kůží. V důsledku toho trávicí procesy po chvíli začnou ohřívat tělo a pocit tepla se nám vrátí.

Doporučený článek:  Je mi fuk, že máš dítě. Jestli nechceš stát frontu, vezmi si své jídlo, nebo zůstaň doma
Zdroj obrázku: Freepik

V horku je ideální čaj

Obyvatelé Tuniska, Maroka, Egypta a Íránu zastávají názor, že při vedrech je nejlepší pít čaj s mátou a citronem. Takový nápoj způsobí roztažení cév, což podporuje pocení, a zároveň s tím přichází pocit chladu. Avšak podobný účinek má čaj pouze v suchém klimatu, ve vlhkém fungovat nebude.

Pokud se chcete čajem ochladit, nedoporučuje se pít čaj moc silný a ani konzumovat kávu. Tyto nápoje mohou vyplavit z těla nepostradatelné minerály a elektrolyty.

Další vhodné nápoje

K osvěžení ve velkých horkách se doporučuje pít obyčejnou minerální vodu o pokojové teplotě. Podle odborníků je nejlepší pro hydrataci a dodává tělu energii. Vodu můžete ozvláštnit plátky citronu, limetky, jahody nebo třeba okurky. Když do ní vhodíte plátky máty, bude její chuť ještě lepší. Silně vychlazené nápoje nejsou dobrou volbou. Totéž platí i pro sladké džusy a energetické nápoje.

Zdroj: https://www.uclahealth.org/news/how-to-stay-hydrated-in-the-summer-heat, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26258857/, https://www.southernliving.com/food/will-hot-drinks-cool-you-off, https://diet.mayoclinic.org/us/blog/2022/how-to-stay-hydrated-over-the-summer/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4241926/
.

Doporučené články